Se adâncește criza la Bayern Munchen! A fost egalată în ultimele minute cu Freiburg, iar Leverkusen poate mări avantajul

Bundesliga Bayer Leverkusen Bayern Munchen Germania
Data publicarii: Vineri 01 Martie 2024, 23:43
Data actualizarii: Vineri 01 Martie 2024, 23:56

Freiburg și Bayern Munchen au fost adversare în etapa a 24-a din Bundesliga.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce gazdele au reușit să marcheze în ultimele minute de joc.

Freiburg a deschis scorul prin Christian Gunter, care a marcat în minutul 12, cu un şut excelent, iar Mathys Tel a egalat în minutul 35, iar la pauză a fost egal, scor 1-1.

Minutul 75 a adus golul prin care Bayern Munchen a preluat conducerea, înscris de Jamal Musiala, însă Lucas Holer a egalat pentru gazde în minutul 87, iar Freiburg – Bayern Munchen s-a încheiat 2-2.

În urma acestui rezultat, bavarezii au 54 de puncte și se află pe locul doi. Dacă liderul Bayer Leverkusen se va impune în meciul cu Koln, diferența dintre cele două se va majora la 10 puncte.

Pep Guardiola, despre parcursul lui Xabi Alonso la Bayer Leverkusen

Tehnicianul lui Manchester City spune că jucătorii lui Bayer Leverkusen fac un sezon cu adevărat excepțional, sub comanda lui Xabi Alonso:

"Dacă mă întrebați despre Xabi Alonso vă pot spune doar atât: 'WOW'. Sunt invincibili! E singura echipa fără înfrângere în toate competițiile, iar principalul lor rival este Bayern Munchen.

Este pur și simplu 'wow' ce au reușit. Pe lângă faptul că nu au pierdut în Bundesliga, în Europa League, în Cupa Germaniei, reușesc să joace foarte bine împreună", a transmis antrenorul Pep Guardiola, în ultima conferință de presă.