POZA ANULUI in Germania! Neuer a fost ingropat in banane la derby-ul Borussia - Bayern! Explicatiile dementiale pentru gestul fanilor:

Borussia Dortmund Bayern Munchen Germania
Data publicarii: Joi 12 Aprilie 2012, 16:32
Data actualizarii: Joi 12 Aprilie 2012, 16:33

Borussia Dortmund e aproape campioana in Germania dupa victoria in derby-ul cu Bayern, scor 1-0, dupa golul lui Lewandoski. Inainte de startul reprizei secunde, Neuer a fost "atacat" cu banane!

La derby-ul dintre Borussia Dortmund si Bayern Munchen, chiar inainte de startul reprizei secunde, Manuel Neuer a fost atacat cu banane de fanii gazdelor!

Germanii au incercat sa explice acest gen care nu are insa nicio conotatie rasista. Exista doua explicatii pentru "furtuna" care s-a abatut asupra careului lui Bayern.

Prima  e data de cei de la Yahoo Sports, care scriu ca a fost un mod de a aduce aminte de Oliver Kahn, cel care avea parte de acelasi tratament la meciurile de pe Westfalenstadion, Kahn fiind poreclit "omul-maimuta".

O alta explicatie data de fani ar fi titlul in Bundesliga este supranumit "bowl", cuvant care in germana este apropiat din punct de vedere fonetic cu cuvantul banana iar fanii ii transmiteau lui Neuer ca nu are cum sa castige trofeul, cel mult niste banane.

Neuer a fost mereu un mare rival al lui Dortmund, el transferandu-se la Bayern de la rivala de moarte a Borussiei, Schalke 04.