Manuel Neuer este deja IDOL la Bayern Munchen! A batut un RECORD istoric detinut de Oliver Kahn!

Manuel Neuer Bayern Munchen Germania
Data publicarii: Sambata 01 Octombrie 2011, 23:41
Data actualizarii: Sambata 01 Octombrie 2011, 23:39

Portarul venit in aceasta vara de la Schalke s-a integrat perfect la Bayern Munchen. A reusit deja sa doboare un record detinut pana acum de Oliver Kahn

Neuer a depasit sambata cota de 1.000 de minute fara sa primeasca gol, el ajungand, dupa partida cu Hoffenheim, scor 0-0, la performanta de invincibilitate pentru 1018 minute (11 meciuri din toate competitiile).

Neuer, in varsta de 25 de ani, a primit un singur gol de la sosirea sa la Bayern Munchen, in meciul cu Borussia Monchengladbach, scor 0-1, din prima etapa a campionatului Germaniei.

Potrivit site-ului oficial al clubului Bayern, Manuel Neuer a stabilit un record de invincibilitate pentru echipa germana, depasind cu cinci minute performanta precedenta, ce ii apartinea lui Oliver Kahn.

In Bundesliga, Neuer este neinvins de 658 de minute si ocupa locul patru in clasamentul portarilor cu perioadele cele mai lungi de invincibilitate, dupa Timo Hildebrand - 884 de minute si Oliver Kahn - 802 si 736 de minute.

Sursa: Mediafax