Manuel Neuer a dat verdictul! Cine ar trebui să fie titularul naționalei Germaniei

Manuel Neuer Germania Marc Andre Ter Stegen Germania Manuel Neuer, portarul lui Bayern Munchen/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 17:57
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 18:11

Manuel Neuer a revenit în poarta celor de la Bayern Munchen, după aproape un an de indisponibilitate.

Bayern Munchen s-a impus cu scorul de 8-0 în fața celor de la Darmstadt, în etapa a noua din Bundesliga. Golurile au fost înscrise de Harry Kane (minutele 51, 69, 88), Sane (minutele 56, 64), Jamal Musiala (minutele 60, 76) şi Thomas Muller (minutul 71).

Manuel Neuer, mesaj de susținere pentru Marc-Andre Ter Stegen

După partida din campionat, portarul neamț a fost întrebat despre obiectivele pentru viitorul apropiat, inclusiv despre echipa națională.

"Cred că Ter Stegen este numărul unul, în acest moment. Este un subiect în care nu mă implic deocamdată. Am jucat primul meci și sunt fericit că mă simt bine. Sunt fericit că am revenit", a declarat Manuel Neuer.

Manuel Neuer s-a accidentat la schi după Mondialul din Qatar

Manuel Neuer, în vârstă de 37 de ani, şi-a fracturat un picior în vacanţă la schi, după eliminarea prematură a Germaniei de la Cupa Mondială 2022 din Qatar. El a avut nevoie de o intervenţie chirurgicală şi a început apoi un proces lung de recuperare, iar în ultima perioadă a efectuat sesiuni intense de pregătire.

Sportivul a fost selecţionat de 117 ori în naţionala Germaniei, alături de care a devenit campion mondial în 2014 şi a fost portarul numărul unu al Mannchaft-ului timp de peste 13 ani, locul său de titular fiind preluat în prezent de Marc-Andre ter Stegen de la FC Barcelona.