Farmecul vietii s-a mutat la Dortmund! Borussia tremura in subsolul clasamentului, dar castiga 3 puncte importante. Mainz a dat gol in secunda 40

Borussia Dortmund Bundesliga Germania Jurgen Klopp Germania
Data publicarii: Vineri 13 Februarie 2015, 23:56
Data actualizarii: Sambata 14 Februarie 2015, 00:06

•Borussia Dortmund a castigat toate cele 3 puncte din meciul cu Mainz, insa dupa 90 de minute cu adevarat nebune
•Oaspetii au dat gol in secunda 40, iar apararea lui Klopp s-a dat din nou in "stamba"
•Reus si Aubameyang i-au salvat pe fostii campioni

Borussia Dortmund a castigat cu 4-2 primul meci al etapei din Bundesliga, pe teren propriu, in fata lui Mainz.

Echipa lui Jurgen Klopp a invins prin golurile lui Subotic, Reus, Aubameyang si Sahin, dar, in ciuda scorului, meciul a fost unul nebun. Oaspetii au marcat primii dupa mai putin de  un minut de joc, Elkin Soto profitand de o greseala uriasa a apararii Borussiei si a portarului Weidenfeller.

Din fericire pentru fosta campioana a Germaniei, atacul a functionat mai bine decat apararea, astfel ca Borussia a reusit sa iasa din zona rosie. Cu toate acestea, formatia lui Klopp ramane in pericol, o victorie a celor de la Paderborn si a Herthei putand sa duca Borussia din nou pe locul 16 (loc de Play Out).

Borussia se afla la egalitate de puncte cu adversara pe care a invins-o chiar in aceasta etapa, 22 la numar.

Locurile 17 si 18, care duc in Zweite, sunt ocupate in acest moment de Freiburg si Stuttgart.