Cu Haaland în teren, Borussia Dortmund a fost eliminată din Cupa Germaniei de o echipă din liga secundă

Borussia Dortmund Cupa Germaniei Erling Haaland Germania Erling Haaland
Data publicarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 10:58
Data actualizarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 11:03

Echipa St Pauli Hamburg, liderul ligii secunde germane de fotbal, a produs surpriza optimilor de finală ale Cupei Germaniei, reuşind să elimine formaţia Borussia Dortmund, deţinătoarea trofeului, în faţa căreia s-a impus la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, într-o partidă disputată marţi, în faţa a 2.000 de spectatori.

Gazdele au deschis rapid scorul, în minutul 4, prin internaţionalul togolez Etienne Amenyido, iar apoi şi-au majorat avantajul în finalul reprizei secunde, în urma unui autogol al internaţionalului belgian Axel Witsel (40). Borussia a redus din handicap în repriza secundă, în urma unui penalty transformat de norvegianul Erling Haaland (58).

Dortmund, eliminată din Cupa Germaniei de o echipă din liga secundă

O altă surpriză a serii a venit din partea fostei campioane europene Hamburger SV, aflată acum în eşalonul secund al fotbalului german, care a reuşit să se impună cu 4-3 la loviturile de departajare în faţa formaţiei FC Koln.

St Pauli şi HSV au acces astfel, după 25 de ani în sferturile de finală ale "DFB Pokal". Cele două rivale din Hamburg urmează să se înfrunte vineri, în derby-ul ligii secunde a campionatului de fotbal al Germaniei.

În schimb, este pentru prima dată din sezonul 2006-2007 când Borussia Dortmund şi Bayern Munchen, cele două mari forţe din Bundesliga, nu reuşesc să atingă sferturile Cupei Germaniei. Bayern Munchen a fost eliminată în turul precedent, după un eşec usturător în faţa formaţiei Borussia Moenchengladbach (0-5).

Rezultate:

Miercuri

TSV 1860 Munchen (D3)- SC Karlsruhe (D2) 0-1

FC Koln - Hamburger SV (D2) 3-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)

St Pauli Hamburg (D2) - Borussia Dortmund 2-1

VfL Bochum - FSV Mainz 3-1

Joi sunt programate partidele RB Leipzig - Hansa Rostock (D2), Hannover 96 (D2) - Borussia Moenchengladbach, Hoffenheim - SC Freiburg şi Hertha Berlin - Union Berlin.