Bayern Munchen Bundesliga Cupa Germaniei Freiburg Germania
Data publicarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 08:39
Data actualizarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 08:41

Bayern Munchen a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a fost învinsă pe teren propriu de Freiburg, scor 1-2.

Bayern a început bine și a deschis scorul după 19 minute, prin Dayot Upamecano, care a marcat cu capul după o lovitură de colț executată de Joshua Kimmich. Freiburg a restabilit egalitatea rapid, după opt minute, când mijlocașaul Nicolas Hofler a înscris cu un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri.

Bayern Munchen, OUT din Cupa Germaniei

Cu Gnabry, Musiala și Mane introduși după pauză, Bayern s-a văzut învinsă la ultima fază. Arbitrul a acordat penalty pentru Freiburg pentru un henț comis în careu de Jamal Musiala, iar Lucas Holer a transformat.

Thomas Tuchel, aflat la al doilea meci pe banca lui Bayern, după victoria la scor cu Borussia Dortmund (4-1), a explicat după meci ce nu a funcționat în echipa sa.

"Am avut momente bune, uneori foarte bune, însă în ultima treime au fost prea multe pase greșite. Suntem extrem de dezamăgiți, însă câștigăm și pierdem împreună", a spus Tuchel, după meci, potrivit T-Online.

De asemenea, antrenorul lui Bayern l-a criticat pe Jamal Musiala: "Nu poți să sari așa!". Tuchel a făcut referire la hențul comis de tânărul jucător în prelungiri, în urma căruia Freiburg a obținut penalty-ul și calificarea în semifinalele Cupei Germaniei.

Freiburg și Eintracht Frankfurt sunt primele echipe calificate în semifinale. Celalte două se vor stabili în urma partidelor Nurnberg - Stuttgart și RB Leipzig - Dortmund.

Pentru Bayern urmează un nou meci cu Freiburg, de această dată în campionat, sâmbătă, de la ora 16:30. Trei zile mai târziu, bavarezii vor înfrunta Manchester City, în meciul tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League.