Bayern Munchen, o nouă înfrângere în campionat! A pierdut prima poziție în Bundesliga

Bundesliga Bayer Leverkusen Bayern Munchen Germania
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 23:20
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 23:26

Bayer Leverkusen a învins, pe teren propriu, scor 2-1, pe Bayern Munchen, într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Bundesliga.

Bayern Munchen a deschis scorul la Leverkusen, prin Kimmich, în minutul 22, iar gazdele au schimbat faţa meciului în repriza secundă, prin doi jucători.

Adli a fost faultat în careu în minutul 54, arbitrul i-a acordat galben pentru simulare, dar la verificarea VAR, centralul a decis să anuleze cartonaşul galben şi a dictat penalty. A transformat Exequiel Palacios, în minutul 55.

În minutul 71, faza s-a repetat. Adli a fost faultat, a primit galben, dar la consultarea VAR s-a decis că este penalty pentru gazde. A executat Palacios şi Bayer a trecut în avantaj.

S-a încheiat cu o victorie muncită pentru Bayer Leverkusen, care este pe locul nouă, cu 37 de puncte. Bayern Munchen rămâne pe locul secund, cu 52 de puncte, la un punct de liderul Borussia Dortmund.