VIDEO Bayern Munchen - Borussia Dortmund 6-5! Cele două candidate la titlu fac scor cu echipele care le stau în cale

Bayern Munchen Aissa Laidouni Borussia Dortmund Bundesliga Union Berlin Germania
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 08:44
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 08:48

Mai sunt de disputat două etape din Bundesliga, iar Bayern Munchen are în continuare un punct peste Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund a învins-o cu 5-2 acasă pe Borussia Moenchengladbach, sâmbătă, în etapa a 32-a a Bundesligii, şi a revenit la un singur punct de liderul Bayern Munchen.

Borussia Dortmund - Borussia Moenchengladbach 5-2 după 4-0 la pauză

Dortmund a condus cu 4-0 la pauză, dar i-a permis lui Gladbach să revină la două goluri, înainte de un nou gol al gazdelor în al patrulea minut de prelungire.

Cei care au înscris au fost Donyell Malen (5), Jude Bellingham (18 - penalty), Sebastien Haller (20, 32) şi Giovanni Reyna (90+4), respectiv Ramy Bensebaini (75 - penalty) şi Lars Stindl (85).

În ultimele două etape, Dortmund le va întâlni pe Augsburg (deplasare) şi Mainz (acasă).

Bayern Munchen - Schalke 04 6-0

Bayern a surclasat-o sâmbătă cu 6-0 pe Schalke, la Munchen. Golurile au aparţinut lui Thomas Muller (minutul 21), Joshua Kimmich (29, din penalty), Serge Gnabry (50, 66), Mathys Tel (80) şi Noussair Mazraoui (90+2).

Bayern va fi sigură că va obţine al 11-lea titlu consecutiv de campioană dacă se va impune în ultimele două etape, acasă împotriva lui RB Leipzig, care luptă pentru un loc în Liga Campionilor, şi în deplasare cu FC Koln, ce nu mai are grija retrogradării.

Aissa Laidouni, ex-FC Voluntari, a marcat pentru Union Berlin, echipa de pe locul 3

Tot sâmbătă, Union Berlin a făcut un pas mare spre o calificare în premieră în Liga Campionilor, învingând-o cu 4-2 acasă pe Freiburg, una din rivalele sale în lupta pentru un loc în această competiţie.

Union, care este provizoriu pe poziţia a 3-a a clasamentului, a reuşit unul din goluri prin tunisianul Aissa Laidouni, fost jucător la FC Voluntari.

Rezultatele etapei a 32-a din Bundesliga

vineri

FC Koln - Hertha Berlin 5-2

Au marcat: Selke (8), Hubers (39, 69), Skhiri (43), Huseinbasic (81), respectiv Tousart (18), Jovetic (33)

sâmbătă

Bayern Munchen - Schalke 6-0

Au marcat: Muller (21), Kimmich (29 - penalty), Gnabry (50, 65), Tel (80), Mazraoui (90+2)

Union Berlin - Freiburg 4-2

Au marcat: Behrens (5), Becker (36, 38), Laidouni (80), respectiv Gulde (56), Grifo (70 - penalty)

Eintracht Frankfurt - Mainz 3-0

Au marcat: Kamada (18 - penalty), Buta (40), Kolo Muani (59)

Wolfsburg - Hoffenheim 2-1

Au marcat: Kaminski (15), Waldschmidt (75), respectiv Guilavogui (90 + 3 autogol)

Bochum - Augsburg 3-2

Au marcat: Antwi-Adjei (2), Gouweleeuw (60 - autogol), Losilla (62), respectiv Maier (29), Yeboah (85)

Borussia Dortmund - Borussia Moenchengladbach 5-2

Au marcat: Malen (5), Bellingham (18 - penalty), Haller (20, 32), Reyna (90+4), respectiv Bensebaini (75 - penalty), Stindl (85)

Duminică se joacă partidele Stuttgart - Bayer Leverkusen şi RB Leipzig - Werder Bremen.