Bayern a dat de pământ cu Schalke și e cu un pas mai aproape de titlu în Bundesliga

bayern bayern - schalke Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:35
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:35

Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Schalke 04, scor 6-0, într-un meci al etapei a 32-a din Bundesliga.

Pe Allianz Arena, Bayern a marcat de două ori în prima repriză, într-un interval de opt minute. Mai întâi a deschis scorul Thomas Muller (min. 21), pentru ca Joshua Kimmich să mărească avantajul gazdelor în minutul 29.

Bayern e sigură de primul loc la finalul acestei etape

Partea secundă a adus şi mai multe goluri în poarta unei formaţii a lui Schalke ce nu a putut face faţă iureşului bavarez.

Serge Gnabry a reuşit o dublă, în minutele 50 şi 65, apoi Mathys Tel a înscris pentru 5-0 în minutul 80, iar Noussair Mazraoui a stabilit scorul final în minutul 90+2.

Bayern Munchen se află pe primul loc în Bundesliga, cu 68 de puncte, cu două etape înainte de finalul campionatului. Pe locul secund este Borussia Dortmund, cu 64 de puncte şi un meci mai puţin disputat.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 32-a din Bundesliga:

Bayern Munchen – Schakle 04 6-0 (T. Muller 21, Kimmich 29, Gnabry 50, 65, Tel 80), N. Mazraoui 90+2);

Union Berlin – Freiburg 4-2 (Behrens 5, S. Becker 36, 38, Laidouni 80 / Gulde 56, Grifo 70);

Eintracht Frankfurt – FSV Mainz 3-0 (Kamada 18, Buta40, Kolo Muani 59);

Wolfsburg – Hoffenheim 2-1 (Kaminski 15, Waldschmidt 75 / Guilavogui 90 autogol);

VfL Bovhum – Augsburg 3-2 (Antwi-Adjei 2, Gouweleeuw 59 autogol, Losilla 61 / A. Maier 29, K. Yeboah 85).