Kylian Mbappe, din nou! Atacantul francez i-a adus victoria lui PSG în prelungiri cu Brest! A înscris golul 3.000 al clubului în Ligue 1 din pasa lui Messi

PSG kylian mbappe Ligue 1 Franta
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 00:21
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 00:22

Paris Saint-Germain a jucat în deplasare cu Brest partida din etapa cu numărul 27 din Ligue 1, scor 1-2.

Paris Saint-Germain era „obligată” să câștige după ce a fost eliminată de Bayern Munchen din Champions League. Scorul a fost deschis de Soler, în minutul 37, însă bucuria parizienilor nu a durat mult, după ce Brest a egalat în minutul 43, prin Honorat.

A doua repriză părea că duce spre un nou pas greșit făcut de campioana en-titre din Franța, însă, așa cum s-a întâmplat și în alte etape din campionat, 'salvatorul' Kylian Mbappe a ieșit la rampă. Lansat perfect de Leo Messi cu o pasă din propria jumătate, atacantul francez a scăpat singur cu portarul, pe care l-a driblat fără probleme și a marcat în minutul 90.

Paris Saint-Germain, 3.000 de goluri în Ligue 1

Golul lui Kylian Mbappe, care recent a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Paris Saint-Germain, depășindu-l pe Edinson Cavani, a fost reușita cu numărul 3.000 pentru gruparea pariziană în prima ligă din Franța.

În urma victoriei, PSG s-a dus la 11 puncte avans față de Olympique Marseille, care are însă un meci mai puțin.