PSG, umilită de Monaco în campionat! Reacția lui Mbappe după înfrângerea suferită

Paris Saint-Germain AS Monaco kylian mbappe Ligue 1 Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 16:49
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 16:50

AS Monaco și Paris Saint-Germain s-au întâlnit în etapa cu numărul 29 din Ligue 1, 3-0.

Gruparea din capitala Franței nu trece prin cele mai bune momente ale sezonului, în special în meciurile din deplasare. PSG a pierdut clar în duelul cu AS Monaco, după ce Ben Yedder a deschis scorul în minutul 25, stabilind și rezultatul la pauză.

În a doua repriză, Volland a mărit avantajul gazdelor, iar Ben Yedder a mai lovit o dată, din penalty, în minutul 84. Cu Messi absent, din cauza unei gripe, Pochettino s-a putut baza pe Neymar și Mbappe, care însă nu au reușit să salveze echipa. PSG rămâne lider în clasamentul din Ligue 1, având 65 de puncte, în timp ce Monaco se află pe locul 7, cu 44 de puncte.

Reacția lui Kylian Mbappe după înfrângerea suferită cu AS Monaco

Kylian Mbappe a vorbit la finalul meciului, având o reacție tranșantă în legătură cu înfrângerea umilitoare din meciul cu fosta sa echipă.

„Am pierdut, am jucat împotriva unei echipe importante. Și-au dorit victoria, au rămas la planul lor de joc. Sper să rămână în lupta pentru cupele europene. Au meritat victoria de astăzi. Obiectivul este să câștigăm al 10-lea titlu în Franța, restul nu contează.

Putem câștiga cu 8 sau 9-0. oamenii încă se gândesc la Champions League. Trebuie să rămânem profesioniști și să ne respectăm. Trebuie să respectăm suporterii care ne respectă, să ne respectăm familiile. O să câștigăm încă un titlu de campioni. Trebuie să te respecți și să ai un minimum de stimă pentru ceea ce faci. A fost un meci în care a lipsit asta”, a declarat Mbappe, citat de RMC Sport