PSG Franta kylian mbappe Ligue 1 strasbourg Franta
Data publicarii: Vineri 29 Aprilie 2022, 23:58
Data actualizarii: Vineri 29 Aprilie 2022, 23:58

PSG a remizat contra lui Strasbourg, în deplasare, scor 3-3, în runda cu numărul 35 din Ligue 1.

Din articol

Campioană matematic, PSG a început cu aproape toate vedetele în echipa de start, inclusiv Messi, Mbappe și Neymar, însă parizienii s-au văzut conduși după doar două minute, când Gameiro l-a depășit pe Kimpembe și l-a învins pe Donnarumma cu un șut la colțul scurt.

Strasbourg - PSG 3-3

PSG a restabilit rapid egalitatea, în minutul 23, când Neymar a trimis o pasă excelentă pentru Kylian Mbappe, care a a rămas singur cu portarul și l-a învins pe Sels cu un șut printre picioare.

Mbappe s-a remarcat și în repriza secundă, mai întâi în minutul 64, când a pasat decisiv la golul lui Achraf Hakimi, iar patru minute mai târziu la a doua sa reușită, când a profitat de o eroare din defensiva lui Strasbourg.

Gazdele au redus din handicap în minutul 75, după un autogol al lui Marco Verratti, iar Strasbourg a mai lovit o dată în prelungiri, când Anthony Caci a rămas nemarcat în careu și l-a învins pe Donnarumma.

PSG are acum două remize consecutive în Ligue 1 și 79 de puncte. De partea cealaltă, Strasbourg ocupă locul 5, cu 57 de puncte și păstrează șanse la un loc pentru cupele europene.

Kylian Mbappe, omul meciului cu Strasbourg, a ajuns la 35 de goluri și 23 de pase decisive în tricoul lui PSG, în cele 43 de meciuri jucate în acest sezon.