Istorie! Nota 10 în L'Equipe pentru portarul lui Nantes după victoria cu PSG. Messi și Mbappe, corigenți

alban lafont Ligue 1 Nantes Nota 10 in L Equipe PSG Franta
Alexandru Stănilă
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 08:00
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 08:09
Nantes a reușit una dintre surprizele campionatului, după ce a învins Paris Saint-Germain, scor 3-1, în runda cu numărul 25 din Ligue 1.

Deși a avut în față tripleta formată din Lionel Messi, Kylian Mbappe și Neymar, Nantes nu a arătat deloc teamă în fața colosului din Ligue 1, iar după un sfert de oră conducea deja cu 2-0. Randal Kolo Muani a deschis scorul după doar patru minute, când a finalizat excelent un contraatac rapid, cu un șut printre picioarele lui Keylor Navas, iar puștiul Quentin Merlin a majorat avantajul echipei lui Antoine Kombouare cu o execuție spectaculoasă din interiorul careului.

Nantes - PSG 3-1. Alban Lafont scrie istorie

Repriza s-a încheiat la fel cum a început: groaznic pentru PSG. Wijnaldum a comis un henț în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru gazde după consultarea VAR. Ludovic Blas a transformat fără emoții, iar Nantes conducea cu un șocant 3-0 la pauză. În partea secundă, formația lui Mauricio Pochettino a forțat revenirea și a redus din handicap după doar 70 de secunde, când Neymar a înscris din pasa lui Messi.

Neymar a avut șansa dublei în minutul 59, la penalty-ul primit de PSG, însă starul brazilian, abia revenit după accidentare, a șutat lamentabil de la 11 metri, iar Alban Lafont a apărat fără probleme. De altfel, portarul lui Nantes a fost eroul partidei și a intrat in istoria L'Equipe.

Goalkeeper-ul francez a fost notat cu 10 în L'Equipe pentru cele opt parade extraordinare din meciul cu PSG, devenind doar al treisprezecelea fotbalist care primește nota maximă în istoria ziarului.

De partea cealaltă, starurile lui PSG au dezamăgit. Leo Messi, notat cu 3 pentru meciul cu Real Madrid (1-0), a primit de această dată 4, în timp ce Kylian Mbappe, eroul partidei din Champions League disputată în urmă cu doar câteva zile, a primit 3. Neymar a fost notat cu 5, în timp ce Wijnaldum a fost considerat cel mai slab de pe teren - 2.

Cine este Alban Lafont, portarul care primit nota 10 în L'Equipe

Alban Lafont (23 de ani), portar francez născut în Burkina Faso, a fost crescut de Toulouse, formație la care a devenit titular incontestabil încă de la vârsta de 16 ani. După trei sezoane în care a fost om de bază în Ligue 1, goalkeeper-ul a fost cumpărat în 2018 de Fiorentina, pentru 8 milioane de euro.

Portarul de 1.96m a fost titular incontestabil și în Serie A, cu 34 de meciuri și 40 de goluri încasate, însă conducătorii Fiorentinei nu au fost impresionați de calitățile lui Lafont și l-au trimis înapoi la Nantes, inițial sub formă de împrumut pe doi ani, în schimbul sumei de 800.000 de euro.

La revenirea la Nantes, Lafont i-a luat locul între buturi lui Ciprian Tătărușanu, abia plecat la Olympique Lyon. Fotbalistul născut în Ouagadougou a devenit din nou un om de bază la formația de pe Stade de la Beaujoire, care, în 2021, a decis să-l transfere definitiv pentru 7,5 milioane de euro.

Lafont, un obișnuit al tuturor loturilor de juniori ale naționalei Franței, nu a fost convocat niciodată la echipa de seniori condusă de Didier Deschamps. În prezent, portarul este cotat la 10 milioane de euro de către site-ul de specialitate Transfermarkt.

• 93 de meciuri a strâns Alban Lafont între buturile lui Nantes (118 goluri încasate și 22 de meciuri fără gol primit)

Cine a mai primit nota 10 în L'Equipe

• Franck Sauzee (mijlocaș) -> Franța U21 - Grecia U21 3-0 (finala Campionatului European U21 din 1988)
  • Bruno Martini (portar) -> Franța U21 - Grecia U21 3-0 (finala Campionatului European U21 din 1988)
  • Oleg Salenko (atacant) -> Rusia - Camerun 6-1 (CM 1994, grupe)
  • Lars Windfeld (portar) -> Nantes - Aaarhus 0-1 (Cupa UEFA 1997/1998, primul tur)
  • Lionel Messi (atacant) -> Barcelona - Arsenal 4-1 (Liga Campionilor 2009/2010, sferturi de finală)
  • Lionel Messi (atacant) -> Barcelona - Bayer Leverkusen 7-1 (Liga Campionilor 2011/2012, optimi de finală)
  • Robert Lewandowski (atacant) -> Borussia Dortmund - Real Madrid 4-1 (Liga Campionilor 2012/2013, semifinale)
  • Carlos Eduardo (mijlocaș) -> Guingamp - Nice 2-7 (Ligue 1, 2014)
  • Neymar (atacant) -> PSG - Dijon 8-0 (Ligue 1, 2018)
  • Dusan Tadic (atacant) -> Real Madrid - Ajax 1-4 (Liga Campionilor 2018/2019, optimi de finală)
  • Lucas Moura (atacant) ->  Ajax - Tottenham 2-3 (Liga Campionilor 2018/2019, semifinale)
  • Serge Gnabry (atacant) -> Tottenham - Bayern 2-7 (Liga Campionilor 2019/2020, grupe)
  • Kylian Mbappe (atacant) -> Franța - Kazahstan 8-0 (preliminarii CM 2022)