Parisul îl pune la colț pe Messi! Ce note a primit după prestația "îngrijorătoare" cu Real Madrid

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 Februarie 2022, 08:00
Data actualizarii: Miercuri 16 Februarie 2022, 01:26

PSG a câștigat manșa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor contra lui Real Madrid, scor 1-0, după un gol marcat în ultimul minut de Kylian Mbappe.

Kylian Mbappe a fost eroul partidei, cu golul splendid din ultimul minut, când a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut de doi adversari și l-a învins pe Thibaut Courtois, care făcuse o partidă excelentă până în acel moment.

Messi, pus la colț

Atacantul a primit cele mai mari note în presa din Franța după partida cu Real Madrid, 8,5, respectiv 8, în timp ce Lionel Messi a fost taxat de L'Equipe și Le Parisien.

Cele două mari ziare din Franța i-au acordat notele 3, respectiv 3,5 pentru prestația de pe Parc des Princes. L'Equipe a catalogat drept "îngrijorătoare" evoluția lui Messi, în timp ce Le Parisien a vorbit despre jocul modest, implicarea redusă și execuția slabă de la 11 metri.

La capitolul remarcați, jurnaliștii francezi l-au trecut și pe mijlocașul Marco Verratti, care a primit nota 8 din partea ambelor publicații.

L'Equipe | Notele jucătorilor de la PSG după victoria cu Real Madrid, 1-0