Incidente grave in Franta: Metz - Lyon a fost suspendat aseara. Situatie asemanatoare cu ce s-a intamplat la Romania - Polonia

Franta Ligue 1 Metz Olympique Lyon Franta
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2016, 09:53
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2016, 10:02

Ora Exacta in Sport, in fiecare dimineata, de luni pana vineri, de la 10:45, si in weekend de la 16:00

Meciul dintre Metz si Olympique Lyon din cadrul etapei a 16-a a Ligue 1 a fost suspendat dupa doar 30 de minute ca urmare a incidentelor provocate de fani. Suporterii gazdelor au aruncat cu petarde in directia portarului lui Lyon,  portughezul Anthony Lopes.

La scorul de 1-0 pentru Metz, o petarda a explodat in careul de sase metri al oaspetilor. Echipa medicala a lui Lyon a intrat imediat pe teren pentru a se asigura ca Lopes nu a patit nimic, moment in care a fost aruncata o a doua petarda.

Arbitrul a decis suspendarea partidei dupa 45 de minute, iar acum cei de la Metz risca sa piarda meciul la "masa verde".

"Lopes nu se putea tine pe picioare si era confuz. Nu stia bine unde se afla. In cel mai rau caz, i-a fost afectat timpanul. Este o rusine, ma astept ca Liga Profesionista din Franta si Federatia sa ia decizii drastice. Securitatea la acest meci trebuia asigurata de clubul gazda", a declarat Jean-Michel Aulas, presedintele celor de la Lyon.

Oficialii clubului Metz au anuntat ca i-au identificat pe cei responsabili pentru incidentele nefericite, iar acestia vor suporta rigorile legii.

Incidentul petrecut in Franţa aminteste de ceea ce s-a intamplat pe National Arena, la Romania - Polonia. Atunci, din peluza s-au aruncat petarde in directia lui Lewandowski. Dupa 5 minunte de intrerupere, partida a fost insa reluata.

Totusi, Romania risca sanctiuni din partea UEFA.