Antoine Griezmann a intrat definitiv în istoria lui Atletico Madrid! Recordul stabilit de atacantul francez

Antoine Griezmann Atletico Madrid Franta
Data publicarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 11:01
Data actualizarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 11:15

Antoine Griezmann a egalat recordul legendarului Luis Aragones şi a intrat în istoria clubului Atletico Madrid, la finalul meciului încheiat la egalitate, scor 3-3, în fața celor de la Getafe, în cadrul etapei a 18-a din La Liga.

Antoine Grizemann a reuşit o dublă, în minutele 44 şi 69 (din penalty), ajungând la un total de 173 de goluri în tricoul "rojiblanco", egalându-l astfel pe Luis Aragones, care a jucat timp de un deceniu la Atletico Madrid (1964-1974).

Jucătorii pregătiți de Diego Simeone au scăpat victoria printre degete în meciul de pe stadionul Metropolitano, după ce au condus cu 3-1 până în minutul 87. Getafe a reuşit să egaleze în minutele adiţionale, prin Borja Mayoral (90+3), care a înscris la rândul său de două ori în partida de marţi.

Antoine Griezmann, desemnat jucătorul sezonului în La Liga

Cotidianul sportiv AS a acordat premiile pentru sezonul 2022-2023.

Antoine Griezmann, atacantul echipei Atletico Madrid, a fost desemnat jucătorul sezonului 2022-2023 în campionatul de fotbal al Spaniei, cu ocazia galei premiilor cotidianului sportiv AS, care a avut loc luni la Teatrul Regal din Madrid.

Griezmann, campion mondial cu selecţionata Franţei în 2018, a fost recompensat pentru performanţele sale în tricoul "Colchoneros", după ce a ajutat-o pe Atletico să se claseze pe locul al treilea în La Liga.

El a fost cel mai bun pasator şi al patrulea marcator al ediţiei trecute a campionatului spaniol.