„Joc slab, practicat de două echipe slabe!” Cea mai dură reacție după victoria FCSB-ului cu FCU Craiova

Helmuth Duckadam FCSB Ilie Dumitrescu Fotbal intern FCSB - FCU Craiova (12 noiembrie 2023)
Data publicarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 23:14
Data actualizarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 23:20

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în fața lui FCU Craiova, în etapa cu numărul 16 din Superliga.

„În partea a doua a jocul a fost mai compliat pentru FCSB, a ajuns mai greu la poartă.

Clar că imprudența asta a lui Crețu a făcut ca să nu mai conteze pe fază ofensivă FCSB-ul. Au cedat deliberat terenul.

E un rezultat mare, bun, făcut de FCSB, pentru că FCU Craiova a forțat, a presat”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

Helmut Duckadam, dezamăgit de evoluția FCSB-ului

Fostul stelist Helmut Duckadam le-a taxat pe ambele echipe pentru evoluția de pe Arena Națională.

„Joc slab, practicat de două echipe slabe. Golurile s-au marcat prin valoare individuală. Un joc foarte slab.

Mă așteptam, chiar dacă joci cu un om în minus, mă refer la FCSB, trebuia să ții un pic de minge. Dar în momentul în care îl ai și pe Olaru și Șut în scădere de formă nu mai văd cu cine ai mai putea să ții de minge. De aici și jocul foarte slab al FCSB-ului în partea a doua”, a fost reacția tranșantă a lui Helmut Duckadam.

FCSB - FCU Craiova, scor 2-1

Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.

Echipele de start

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu

Antrenor: Elias Charalambous

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Dr. Albu, Van Durmen - Sidibe, A. Chițu, Bahassa - V. Blănuță

Rezerve: R. Popa - D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim

Antrenor: Giovanni Costantino