"Un dezastru, mai bine nu se prezentau!" Cea mai dură reacție după FC Argeș - CFR Cluj 0-6

George Galamaz CFR Cluj fc arges - cfr cluj Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 09:50
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 10:03

CFR Cluj s-a distanțat la cinci puncte de FCSB în urma victoriei din etapa a opta, 6-0 în deplasare, cu FC Argeș, sâmbătă seara.

Echipa lui Toni Petrea are însă un meci mai puțin și, în cazul unei victorii azi, cu Universitatea Craiova (19:30), se poate apropia din nou la două puncte.

Adelenii au făcut un meci perfect și pe fondul căderi celor de la FC Argeș, după ce au primit două goluri. Obligată să învingă pentru a-și menține avansul față de FCSB, CFR Cluj a început în forță, iar la pauză conducea deja cu 4-0. Alexandru Păun (2'), Ciprian Deac (20'), Cristi Manea (37') și Gabriel Debeljuh (45') au marcat în primul act pentru ardeleni.

Piteștenii au dezamăgit și în repriza secundă, iar Gabriel Debeljuh a reușit dubla în minutul 60. Scorul final a fost stabilit de Claudiu Petrila, în minutul 87. Pentru CFR Cluj este primul meci din acest sezon în care marchează șase goluri într-un meci oficial.

Galamaz: "Poate au rămas cu gândul la petrecere"

George Galamaz, fost campion cu Unirea Urziceni și câștigător al Cupei României cu Dinamo și Steaua, a avut o reacție dură îndreptată către FC Argeș.

"Un dezastru pentru cei de la FC Argeş. Mai bine nu se prezentau. Greşeli destul de mari, dar ne rămân execuţiile şi jocul CFR-ului, cam cel mai bun prestat în ultima vreme. Bineînţeles, ajutaţi de cei de la FC Argeş.

Poate au rămas cu gândul la petrecere. Cred că cea mai importantă ştire a serii e ieşirea din luptă a celor de la Craiova, pentru că nu-i mai pot prinde matematic pe cei de la CFR. Recital de goluri al CFR-ului, dar să nu uităm ce greşeli mari au făcut cei de la FC Argeş, cel puţin una la fiecare gol", a declarat Galamaz, potivit primasport.ro.

FC Argeș - CFR 0-6 | Explicația lui Prepeliță

Antrenorul piteștenilor, Andrei Prepeliță, a declarat la final că e dezamăgit de atitudinea elevilor săi.

“Nu pot să găsesc o explicaţie. Să iei 14 goluri în trei meciuri, să nu marchezi niciunul... Nu înţeleg atitudinea asta. Am o analiză făcută, dar nu vreau să vorbesc acum.

După meciul de Cupă probabil vom trage nişte concluzii. Îmi cer scuze faţă de toată lumea, eu sunt principalul responsabil. Poate mental să fie probleme cu jucătorii, au intrat în vacanţă mai devreme decât e cazul”, a spus Prepeliţă.