"Sunt de 15-16 ani acolo, e timpul să-i schimbăm!" Ionuț Lupescu, mesaj războinic după ce Dinamo s-a încurcat cu Petrolul

Ionut Lupescu Dinamo Fotbal intern Ionuț Lupescu / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 22:56
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 22:58

Deși a condus cu 1-0 timp de 90 de minute, Dinamo a ratat victoria cu Petrolul, scor 1-1, după ce a luat gol din lovitură de la 11 metri, în minutul 90+13.

La finalul meciului, Ionuț Lupescu și-a arătat nemulțumirea față de membrii Comisiei de Disiplină, care au decis ca Dinamo să joace patru meciuri fără spectatori după incidentele de la meciul du UTA Arad.

"E păcat, mai ales că a fost ultimul minut, după o fază destul de controversată. Nu știu dacă băieții au fost obosiți. Așa se întâmplă când joci la retrogradare. Sper ca pe viitor să se mobilizeze mai bine și să facă punctele necesare pentru evitarea retrogradării.

O victorie ne scotea din ultimele patru locuri și era un moral bun și un avantaj pentru băieți. Sperăm să avem suporterii în deplasare. Am văzut noua generație de suporteri, toți am fost cu sufletul la gură. Din păcate e trist că cei de la comisii nu judecă în spirit sportiv.

În play-off și play-out, o astfel de decizie influențează clasamentul. Nu știu dacă au făcut chestia asta la comandă sau au făcut-o după regulament. E păcat, sunt oameni de 15-16 ani în această comisie și ar fi cazul să îi schimbăm. A fost o decizie aberantă din punctul meu de vedere", a spus Ionuț Lupescu, la Digisport.

Dinamo - Petrolul Ploiești 1-1

"Câinii" au controlat jocul în prima repriză și au marcat în minutul 39, prin Gabriel Moura din pasa lui Milanov. După pauză, "lupii galbeni" au pus presiune, însă nu au reușit să marcheze decât în minutul 13 al prelungirilor din lovitură de la 11 metri, prin Grozav. S-a încheiat 1-1.

În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 16 puncte și a rămas în zona "roșie" a clasamentului, ocupând locul 15. De partea cealaltă, Petrolul a rămas pe 11, cu 22 de puncte.

Etapa următoare, Dinamo va juca pe terenul Oțelului Galați (08 aprilie, ora 20:30), în timp ce Petrolul Ploiești va primi vizita lui FC Voluntari (06 aprilie, ora 17:30).