Universitatea Craiova este fără doar și poate cea mai în formă echipă din fotbalul românesc. Oltenii au cucerit toate trofeele puse în joc în stagiunea precedentă și totodată este singura formație din SuperLiga care are în continuare șanse de calificare în cupele europene.

Giovanni Becali, anunț despre viitorul lui Ștefan Baiaram

Unul dintre motivele pentru care „Știința” a avut parte de un an excelent este Ștefan Baiaram. Tânărul atacant a traversat cel mai bun sezon din carieră în stagiunea precedentă, iar în primele partide din sezonul 2026/2027 a marcat patru goluri și a oferit o pasă decisivă.

Deși s-a discutat foarte mult despre un interes din partea lui Anderlecht, Giovanni Becali a lămurit situația. Cunoscutul impresar a transmis că l-a recomandat pe Baiaram în fotbalul italian, în condițiile în care Anderlecht oferea o sumă de transfer sub așteptările lui Mihai Rotaru.

„Pe Baiaram l-am propus eu. Aştept răspunsuri. Am informat o echipă din Italia, din Serie A, că a marcat încă un gol în cupele europene. Cine poate da 5-6 milioane cât vrea Rotaru? Doar un club din Serie A. 

Trei milioane de euro dădea pe el Anderlecht. La 4,25 de milioane de euro mai punea un bonus şi îl vindea. Pe italieni i-am tatonat puţin cu Baiaram şi spuneau că îl urmăresc în continuare”, a declarat Giovanni Becali, potrivit Fanatik.

  • 5 milioane de euro este cota lui Ștefan Baiaram