Săndoi râde, cântă și dansează! Care e cea mai mare satisfacție după barajul câștigat cu Concordia Chiajna

Emil Sandoi Emil Sandoi - chiajna Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 22:27
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 22:43

Chindia rămâne în primul eșalon.

• Chindia se menţine în Liga I, după ce a învins-o cu 4-1 pe Concordia Chiajna, la loviturile de departajare, duminică seara, la Ploieşti, după ce câştigase cu 1-0, la capătul prelungirilor, în manşa secundă a barajului de menţinere/promovare. În prima manșă, formația lui Ianis Zicu se impusese cu 2-1.
  • Ilfovenii au câștigat meciul tur, de pe teren propriu, scor 2-1, și au fost la doar câteva minute de promovare. Chindia a dat lovitura în minutul 90+1, la golul lui Nasser Chamed, prin care meciul a fost împins în prelungiri.

Emil Săndoi și marea lui satisfacție: Chindia, pentru al treilea an la rând în elită

Emil Săndoi a trăit intens meciul la finele căruia Chindia Târgoviște a rămas în primul eșalon. Fostul fundaș central al Universității Craiova și al naționalei și-a exprimat în primul rând mulțumirea pentru felul în care elevii săi și-au creat ocazii și a evidențiat faptul că a găsit mereu soluții pentru a umple golurile lăsate de jucătorii plecați.

Marea bucurie a experimentatului antrenor e generată de faptul că echipa sa rămâne pentru al treilea an consecutiv în Liga 1, realizare în contextul în care târgoviștenii nu au nici acum stadionul modern demult promis.

”Vă spun sincer, a fost ceva de domeniul fantasticului. O primă manșă în care ne-am înscris noi două goluri și o a doua în care am avut 20 de ocazii de a marca, am simțit cu toții că mingea nu intră în poartă. Dar e foarte important că am crezut, că am reușit. Fără falsă modestie, v-am zis, am avut 20 de ocazii, dacă eram mai inspirați, scorul putea să ia proporții. Am suferit până în ultimul minut. Vreau să felicit și echipa adversă pentru modul în care s-a apărat, dar a beneficiat și de o lipsă de inspirație a noastră.

Îi felicit pe băieți, mă bucur pentru mine, pentru staff-ul meu. E al treilea an în care Chindia rămâne în prima ligă. Ăsta e adevărul. Echipa asta a pierdut unii dintre cei mai buni jucători, noi toate meciurile le-am disputat în deplasare, am stat numai pe drumuri.

Emil Săndoi: "Mie mi s-a terminat contractul"

Nu putem să spunem că avem condiții deosebite. E un lucru pe care poate nimeni nu-l credea atunci când Chindia a promovat, ca echipa să rămână patru ani consecutivi în Liga 1. După sezonul trecut, așteptam altceva. Așteptam să rămână toți jucătorii, să aducem plus valoare. Din păcate nu s-a întâmplat așa pentru că suntem un club mic. Dar toate chestiile astea se răsfrâng asupra noastră.

Nu-mi reproșez nimic, pentru mine, toți jucătorii sunt egali, nu contează numele lor. Cine greșește, de obicei, iese din echipă, așa cum s-a întâmplat cu Pițian. Cred că s-a preluat greșit o declarație a mea. Eu am spus că sunt la final de contract. În momentul de față, mie mi s-a terminat contractul. Rămâne de văzut ce se va întâmpla”, a declarat Emil Săndoi, potrivit digisport.ro.