VIDEO "Să vină Șumi să luăm campionatul!" Revoltați, fanii rapidiști au plecat în masă de la stadion la pauza meciului cu CFR

Rapid CFR Cluj Superliga Fotbal intern Fani rapidiști / Captură PRO TV
Data publicarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 21:37
Data actualizarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 21:47

Rapid - CFR Cluj, duel în etapa cu numărul trei din play-off-ul Superliigii, pe stadionul din Giulești.

Umiliți de Corvinu Hunedoara în Cupa României, scor 0-4, ardelenii au început în forță meciul din Giulești, marcând de patru ori până la pauză.

Bîrligea cu o "triplă" și Manea cu un gol venit la capătul unei faze de toată frumusețea care l-a avut ca protagonist pe Otele, au fost marcatorii primei reprize.

Rezultatul înregistrat pe tabelă la finalul primelor 45 de minute i-a făcut pe fanii rapidiști să părăsească stadionul la pauză.

"Să vină un rapidist adevărat. Să vină Șumudică să luăm campionatul", a spus unul dintre fanii supărați, adăugând: "E pentru prima oară în viața mea când plec la jumătatea meciului. Nu am mai trăit așa umilință".

Rapid – CFR, istoricul întâlnirilor directe

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 44 de ori, de 21 de ori s-a impus Rapid, de 14 ori a câştigat CFR, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Rapid gazdă: 22 de jocuri - 15 succese Rapid - 3 remize - 4 victorii CFR.

Prima dispută a avut loc pe 19 noiembrie 1947, CFR Bucureşti - Ferar 5-1 (B. Marian, I. Lungu - dublă, Filotti, Comşa / Ferenczi 60).

Clujenii nu au mai învins pe prima scenă în deplasare din 17 octombrie 2009, Rapid - CFR 1-4 (antrenori Viorel Hizo / Antonio Conceicao).