Răzvan Oaidă a dezvăluit secretul victoriei cu Dinamo. Ce a spus despre plecarea lui Pintilii la națională

Dinamo - FCSB FCSB Razvan Oaida Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 22:04
Data actualizarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 22:20

Dinamo - FCSB 0-3 (0-1), duminică seara, într-o partidă din runda a 23-a Ligii 1

FCSB s-a impus cu 3-0 (1-0) în fața lui Dinamo, în Ștefan cel Mare, duminică seara, într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii 1.

În minutul 82, Oaidă a stabilit scorul final cu o lovitură cu capul, după un corner executat perfect de Florinel Coman.

Răzvan Oaidă: "Presiunea a fost pe noi"

Cu o contribuție mai ales în plan defensiv, Oaidă a fost unul dintre cei mai buni jucători ai oaspeților.

"Îmi doream acest lucru (n.r.: - să marchez), mai marcasem în cupă cu Hunedoara. Speram să o fac cât mai rapid, a venit într-un derby și mă bucur.

Ne-am dorit să marcăm cât mai repede, am și reușit, presiunea mai mare a fost pe noi deși jucam cu Dinamo care nu se afla într-o situație foarte bună, presiunea era pe noi.

A început foarte dur meciul, a contunat la fel, ne bucurăm că am terminat cu bine. Nu vreau să discut despre Răuță, rămâne atitudinea noastră. Nu știu dacă aceasta este diferența între noi și Dinamo (n.r.: - referitor la meciul din turul sezonului regulat și la partida de duminică seara / 9-0, la total), am făcut un joc foarte bun tactic.

Dinamo e o echipă de tradiție, sunt jocuri foarte frumoase, pentru asta ne jucăm",  a concluzionat Oaidă.

Răzvan Oaidă: "Sper ca Pintilii să rămână alături de noi"

Mijlocașul a vorbit și despre Octavian Popescu, marcatorul primului gol. "E un jucător excepțional, ne bucurăm să-l avem lângă noi", iar apoi a comentat și informația potrivit căreia Mihai Pintilii, antrenor secund la FCSB, ar putea deveni colaboratorul lui Edi Iordănescu, la națională.

"Sper să rămână alături de noi, e un om foarte important în club, ne ajuta și din teren, iar acum din club", a mai spus Oaidă.

"Câinii" au evoluat încă din prima repriză în inferioritate numerică după ce căpitanul Răuță a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault dur, inutil, la mijlocul terenului.

În minutul 45+1, dinamovistul Ivanov s-a ciocnit cap în cap cu Darius Olaru. Olaru a putut continua jocul, însă Ivanov a fost scos cu ambulanţa de pe teren. Pe teren a intrat iniţial o ambulanţă, iar apoi a fost chemată şi cealaltă.

FCSB ocupă locul doi în clasamentul Ligii 1, cu 51 de puncte, cu şapte mai puţine decât liderul CFR Cluj, care însă încă nu a jucat în etapa 23. Dinamo este pe penultima poziţie, 15, cu 12 puncte, cu unul mai mult decât ultima clasată, Academica Clinceni.