Mihai Rotaru, mesaj pentru Edi Iordănescu după victoria cu CFR Cluj: „Cu el se începe lista!”

Fotbal intern Mihai Rotaru
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 22:26
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 22:30

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu CFR Cluj, scor 2-1, și a urcat pe locul doi în Superliga.

La finalul partidei, Mihai Rotaru, patronul oltenilor, a susținut că echipa sa a meritat victoria, mai ales dacă ne uităm la repriza secundă când CFR Cluj nu a contat, în ciuda golului marcat.

În plus, Rotaru a ținut să sublinieze că din punct de vedere sportiv Mitriță merita să fie convocat pentru acțiunea naționalei din această lună.

„O repriză în care cred că diferența s-a făcut în numărul de pase greșite. Cred că ocaziile CFR-ului au venit în urma unor greșeli pe care le-am făcut noi. Ei au avut ocazii mari în prima repriză, dar și noi am avut câteva. Cred că ăsta a fost planul antrenorului, pentru a-i prinde pe contre.

Îmi pare rău că am ratat ocazia să dăm 3-0 și acest lucru putea să ne coste, la ocazia lui Baiaram. Până la urmă, eu nu țin minte o ocazie a CFR-ului în partea secundă.

Din punct de vedere sportiv Mitriță este într-o formă de excepție și cred că antrenorul trebuia să înceapă cu el. Bine, hai poate nu cu el, dar măcar în primii trei ar trebui să fie.

În urmă cu doi ani au fost niște animozități, au fost și declarațiile mele de la acea vreme, nu vreau să le mai repet, pentru că nu vreau să intru în polemică cu selecționerul. El e responsabil și trebuie să-l lăsăm pe el să decidă. Eu nu pot decât să sper că vor fi cât mai mulți de la noi, pentru că merită.

Astăzi noi ne gândim la podium și la Cupa României”, a spus Mihai Rotaru al Primasport.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2

Oltenii au deschis scorul în minutul 38, prin Baiaram. Mitriță a dublat diferența în repriza secundă (51'). Matei Ilie i-a readus în joc pe ardeleni 15 minute mai târziu, însă și-a lăsat echipa în inferioritate numerică pe finalul jocului  (87'), după un fault asupra lui Markovic.

În urma rezultatului de sâmbătă seară, Universitatea Craiova a urcat pe locul doi în clasament, cu 28 de puncte (la egalitate cu Rapid), în timp ce CFR Cluj a căzut pe patru, cu 27 de puncte.

Etapa viitoare, Universitatea Craiova va primi vizita Rapidului, în timp ce CFR Cluj se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru meciul cu Sepsi OSK.