Lecție de fotbal! CFR Cluj a învins la scor de neprezentare în al treilea amical al iernii

CFR Cluj cantonament Dan Petrescu Fotbal intern Dan Petrescu
Data publicarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 19:30
Data actualizarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 19:28

Ardelenii s-au impus cu 3-0 în fața celor de la Seleccion AFE.

CFR Cluj a obținut, astfel, primul rezultat pozitiv în cantonamentul din iarnă în vederea pregătirii pentru restartul campionatului.

Trupa lui Dan Petrescu s-a impus grație reușitelor lui Bordeianu (penalty - minutul 19), Vito (minutul 76), respectiv Krasniqi (minutul 86), care a fost adus în această perioadă de mercato de la FC Ballkani pentru 200.000 euro.

Echipa de start a CFR-ului:

• Sava, Peteleu, Billong, Kolinger, Camora (C), Hoban, Itu, Bordeianu, Roger, Janga, Maglica

Schimbările din timpul meciului:

• Bălan (Peteleu), Krasniqi (Maglica), Cvek (Janga), Malele (Bordeianu), Petrila (Roger), Vito (Itu), Fica (Hoban), Fofana (Billong)

Ce a mai făcut CFR în acest cantonament

În primul meci de pregătire pentru formația din Gruia, CFR a remizat cu Kiel. Muhling deschisese scorul pentru adversari în prima parte a jocului, în minutul 10, iar Petrila restabilise egalitatea pe finalul primei reprize, minutul 42.

În al doilea amical, formația dirijtă de Dan Petrescu nu a putut să-i învingă pe cei de la Darmstadt. Adversarii s-au impus cu 1-0, grație reușitei lui Ronstadt pe final de meci, în minutul 72.

Ce urmează pentru CFR Cluj

Pentru ardeleni urmează meciul din etapa cu numărul 22 împotriva celor de la Farul Constanța (duminică, 22 ianuarie, ora 20:00). Ultima confruntare dintre cele două echipe a fost în Cupa României, terminată la egalitate.

În campionat, ardelenii se situează pe poziția secundă cu 44 de puncte, la un singur punct diferență de liderul Farul Constanța (45p). În cazul în care CFR va câștiga partida directă, atunci trupa lui Petrescu va trece pe primul loc.