FOTO Laurențiu Popescu, "elevul" model! Ce face la fiecare corner al celor de la CFR Cluj

laurentiu popescu CFR Cluj Universitatea Craiova Fotbal intern Laurențiu Popescu / Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 20:52
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 21:10

CFR Cluj - Universitatea Craiova, duel în prima etapă din play-off-ul Superligii.

Ardelenii au început mai bine meciul și au ratat marile ocazii, însă cei care au trimis mingea în plasă în prima repriză au fost oltenii, care au marcat prin Baiaram, în minutul 38.

Portarul oltenilor, Laurentiu Popescu, s-a remarcat în prima parte a meciului cu CFR Cluj atât cu intervențiile sale, cât și cu gestul pe care l-a făcut la fiecare corner al ardelenilor.

Potrivit reporterului PRO TV aflat la stadion, Popescu are un bilețel în spatele porții pe care îl citește de fiecare dată când ardelenii execută o lovitură de la colțul terenului.

CFR Cluj - Universitatea Craiova, istoria meciurilor directe

De la revenirea Universității Craiova în prima ligă în 2014, cele două echipe s-au duelat de 36 de ori în Superliga României. CFR Cluj a câștigat 13 meciuri, Universitatea Craiova 11, iar 12 partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci din această serie a avut loc pe 7 decembrie 2014, scor 0-0. De atunci, cele două echipe ne-au oferit meciuri memorabile, cu victorii convingătoare de ambele părți.

Cea mai mare diferență de scor a fost înregistrată pe 26 mai 2016, când CFR Cluj a învins Universitatea Craiova cu 4-0. Un meci crucial pentru olteni, care au ratat calificarea în cupele europene din cauza acestui rezultat.

Cea mai recentă dispută directă din Superligă a avut loc pe 2 decembrie 2023, Universitatea Craiova câștigând cu 1-0 datorită golului marcat de Elvir Koljic.