Ilie Dumitrescu știe care au fost minusurile Universității Craiova în meciul cu FC Botoșani

Ilie Dumitrescu FC Botosani Universitatea Craiova Fotbal intern Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 19:32
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 19:35

Universitatea Craiova a smuls un punct pe finalul meciului cu FC Botoșani, scor 2-2, după ce a fost condusă cu 2-0 de echipa din Moldova.

Ilie Dumitrescu este de părere că Universitatea Craiova n-a scos un rezultat mai bun cu Botoșani din cauza faptului că există o diferență prea mare între compartimentul defensiv și cel ofensiv.

„Încă nu este un echilibru foarte bun între atac și apărare. Au momente bune de joc pe faza ofensivă, dar sunt foarte multe deficiențe pe faza defensivă. Acolo sunt problemele la Universtitatea Craiova.

De partea cealaltă, Botoșaniul a făcut o primă repriză foarte bună, au și reușit să conducă cu 2-0... e clar că au încercat în partea a doua a meciului mai mult un joc de așteptare, chiar s-au retras, contând pe contraatac”, a spus Ilie Dumitrescu la Digisport.

FC Botoșani - Universitatea Craiova, scor 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 17, prin Kaporf. Tot acesta a dublat diferența în minutul 41. Oltenii au venit mai bine montați de la vestiare și au redus din diferență prin Mitriță (53'), iar Koljic a stabilit scorul final în minutul 90+5.

În urma rezultatului de duminică seară, Universitatea Craiova a acumulat 39 de puncte și se află pe patru în clasament, în timp ce FC Botoșani ocupă locul 15, cu 20 de puncte.

Etapa următoare, Universitatea Craiova va primi vizita lui FC Voluntari, luni, de la ora 20:00, în timp ce FC Botoșani se va deplasa în București pentru meciul cu FCSB, programat duminică, de la 20:00.