"Rapid sau FCSB?" Ilie Dumitrescu a ales și a anunțat noua echipă de start a roș-albaștrilor

Ilie Dumitrescu FCSB Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 23:36
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 23:35

FCSB și Rapid sunt despărțite acum de șase puncte, iar cele două echipe bucureștene par să fie cele două formații care vor lupta pentru titlu până la final. Ilie Dumitrescu a făcut o comparație între cele două ofensive.

Rapid a învins FC Hermannstadt, vineri seară, scor 2-0, iar giuleștenii s-au apropiat la șase puncte de liderul FCSB, care are un meci mai puțin. Golurile au fost marcate de kosovarii Ermal Krasniqi și Albion Rrahmani.

Ilie Dumitrescu: "Rapid și FCSB sunt acolo, dar îmi place mai mult sistemul 4-3-3"

După meciul din Giulești, Ilie Dumitrescu a fost întrebat care este atacul pe care îl place mai mult - cel de la FCSB format din Octavian Popescu, Florinel Coman și Alexandru Băluță sau cel de la Rapid, cu Borisav Burmaz, Albion Rrahmani și Ermal Krasniqi.

"Ambele echipe sunt acolo. O să vedeți. Mie mi-a plăcut foarte mult cum au arătat Coman și Băluță. Olaru, la fel. Ca sistem îmi place mai mult 4-3-3. Rapid nu are 4-3-3, e altceva, dar a reușit să nu primească gol în două meciuri, ceea ce este foarte ok", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

Ilie Dumitrescu: "Va juca Lixandru în locul lui Alhassan, iar Octavian Popescu nu va mai fi schimbat la pauză"

Fostul internațional a spus și cum crede că va arăta echipa de start a celor de la FCSB pentru meciul cu U Cluj, de luni. Liderul l-a pierdut pe Alexandru Pantea, care a suferit o accidentare gravă, iar Ilie Dumitrescu susține că Octavian Popescu va redeveni titular cert și nu se va mai putea pune problema înlocuirii la pauză, având în vedere că va fi jucătorul care va respecta regula U21.

"Eu zic că va juca Lixandru la mijloc, în locul lui Alhassan. Vor fi Șut, Lixandru, Olaru. Tavi Popescu, Băluță și Coman în atac. Echipa e făcută de luni, de când a început ciclul săptămânal.

Poate fi și Antwi o soluție, dar la mijloc nu sunt probleme. Ai Ovidiu Popescu și Alhassan (n.r - variante de rezervă). Probleme sunt sus, la jucătorii importanți, care fac diferență - dublură la Băluță, la Coman.

Pe Octavian Popescu nu îl schimbi la pauză, cum obișnuiește să facă Gigi. În ceea ce privește regula U21, au fost foarte inspirați cu Pantea. Pantea era la fel Borza, îți asigură într-o anumită zonă și aveai soluții în față", a mai spus Ilie Dumitrescu.

• Cum crede Ilie Dumitrescu că va arăta FCSB la meciul cu U Cluj: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Șut, Olaru - Oct. Popescu, Băluță, Coman

VIDEO Dan Șucu, după Rapid - Hermannstadt 2-0: "Orice cuvânt rău spus despre un jucător, mai ales unul foarte tânăr, este inacceptabil"