„Rapid arată ca o echipă mare!” Ilie Dumitrescu, impresionat de ce a făcut Bergodi în Giulești

Ilie Dumitrescu FC Hermannstadt Rapid Fotbal intern Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 22:20
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 22:25

După o primă repriză fără prea multe reușite, Rapid s-a impus în fața lui Hermannstadt, în Giulești, cu două goluri marcare în partea secundă, scor 2-0.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ermal Krasniqi (54'), Albion Rrahmani (67').

Ilie Dumitrescu a lăudat prestația Rapidului în meciul cu FC Hermannstadt, în ciuda faptului că giuleștenii au avut doar două șuturi pe poartă în prima repriză.

Fostul mare internațional este de părere că Rapid a arătat ca o echipă mare, deoarece a știut să-și păstreze calmul chiar și în momentele când jocul nu mergea prea bine.

Ilie Dumitrescu, impresionat de Rapid

„Mie mi se pare o echipă cu jucători cu personalitate, jucători care atacă pozițional. Este o echipă care atacă pozițional. Mie mi-a plăcut abordarea, pentru că au o linște în joc.

Exact ca echipele mari arată în momentul de față Rapid. Pentru că atacă pozițional, nu au o precipitare... până găsesc acea breșă.

Mi-a plăcut foarte mult apariția lui Djokovic din linia a doua în preajma careului, care pasează excelent pentru Burmaz, care se informează și întoarce pentru Krasniqi. Acesta se transformă din extremă în al doilea atacant și finalizează la colțul lung.

După, spațiile au fost mai mari și i-a fost mai ușor Rapidului. O echipă care a gestionat foarte bine meciul.

Tot timpul s-a apărat în șase Rapid, adică a avut mereu patru jucători pentru atac”, a spus Ilie Dumitrescu la Digisport.

În urma meciului din Giulești, Rapid a ajuns la a cincea victorie consecutivă, fiind neînvinsă de şapte etape (cinci victorii, două egaluri).

De partea cealaltă, FC Hermannstadt a înregistrat o singură victorie în ultimele şapte etape, pierzând trei meciuri și încheind alte trei la egalitate.