FCU Craiova - Universitatea Cluj 3-2 | Vladislav Blănuță a pus sfârșit "blestemului". Oltenii pleacă cu trei puncte, după cinci partide fără victorie

FCU Craiova Superliga Universitatea Craiova Fotbal intern Vladislav Blănuță / Foto - Fotbal Club Universitatea 1948 (FB)
Data publicarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 19:27
Data actualizarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 19:31

FCU Craiova - Universitatea Cluj s-a terminat 3-2, în etapa cu numărul șapte din play-out-ul Superligii României.

FCU Craiova - "U" Cluj 3-2

Minutul 90+6: Final de meci!

Minutul 90+2: Horia Mladinovici acordă lovitură liberă după ce Constantin Albu l-a faultat pe Federico Anselmo.

• Vladislav Blănuță / Foto - Fotbal Club Universitatea 1948 (FB)

Minutul 87: Ionuț Gurău acuză probleme musculare și va avea nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 76: GOOOOL FCU Craiova! Vladislav Blănuță marchează și ține speranțele în viață pentru craioveni!

Minutul 74: GOOOOL U Cluj! Anselmo, noul intrat, readuce egalitatea pentru ardeleni!

Minutul 60: Gabriel Simon părăseşte terenul și este înlocuit de Federico Anselmo.

Minutul 55: GOOOOL FCU Craiova! William Baeten înscrie "dubla", după o execuție superbă cu capul.

Minutul 52: Yassine Bahassa vede cartonașul galben.

Minutul 51: Yassine Bahassa l-a faultat pe Robert Silaghi și arbitrul a dictat o lovitură liberă.

Minutul 45: Start de repriză secundă pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova.

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză la Craiova.

Minutul 31: Vlad Pop încearcă o centrare din corner, dar mingea nu ajunge nu găsește nici un coechipier.

Minutul 25: GOOOOL FCU Craiova! William Baeten restabilește egalitatea cu un șut în forță din afara careului!

Minutul 22: Valentin Gheorghe încearcă un șut pe poartă dar portarul a fost pe fază și a eliminat orice pericol.

Minutul 17: GOOOOL U Cluj! Robert Silaghi înscrie, după o execuție superbă cu piciorul drept!

Minutul 10: Juan Francisco Bauza l-a faultat pe Lucas Masoero. Argentinianul a fost avertizat de către albitru.

Minutul 1: Start de meci!

Echipele de start

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula - V. Pop, V. Achim - Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten - V. Blănuță

Rezerve: M. Enache, M. Mascarenhas, A. Kvakic, R. Lekiatas, D. Albu, A. Dragu, Van Durmen, A. Blidar, S. Sidibe, A. Chițu, J. Ibrahim

Antrenor: Eugen Trică

U Cluj: Gertmonas - D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger - R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe - A. Roguljic, D. Nistor

Rezerve: A. Gorcea, A. Pițian, O. Bic, A. Peteleu, A. Chipciu, M. Anselmo, Ș. Pănoiu, F. Ilie, D. Tescan, D. Popa

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Din 2022, de la revenirea „şepcilor roşii" pe prima scenă, FC U Craiova 1948 şi Universitatea Cluj s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

FC U Craiova 1948 - Universitatea Cluj, sâmbătă, 27 aprilie – ora 17.30

Cea mai mare diferenţă de scor: 3 februarie 2023, FC U Craiova 1948 - Universitatea Cluj 5-0, potrivit lpf.ro.

Cea mai recentă confruntare directă din Superliga României: 3 decembrie 2023, Universitatea Cluj - FC U Craiova 1948 2-1, goluri marcate de Ianis Stoica, Daniel Popa, respectiv Yassine Bahassa.

29 mai 2013, CFR Cluj - Universitatea Cluj 3-1: a fost singura victorie reuşită de antrenorul Eugen Trică în cele şase confruntări cu studenţii ardeleni din toate competiţiile, în rest trei înfrângeri şi două rezultate de egalitate.

Trică: "Avem nevoie și de sprijinul suporterilor"

"Este o partidă foarte grea. Vom întâlni un adversar bun al campionatului, cu un antrenor foarte bun. Îl știu bine pe Neluțu Sabău. ”U” Cluj are jucători interesanți în echipă, iar aici mă refer la un Roguljic, Bic, pe care îl știți că a jucat și la cealaltă echipă, dar și un atacant foarte bun și foarte mobil, Daniel Popa. Consider că acest atacant poate să joace lejer la primle trei echipe de la noi din campionat.

Noi venim după niște meciuri bune, zi eu, dar nu reușim din păcate să înscriem. Însă, sunt convins că sâmbătă băieții mi se vor mobiliza foarte bine și trebuie să intre cu determinare, dar și cu o dorință foarte mare de victorie. Avem mare nevoie de victorie, iar eu cred că această luptă pentru salvarea de la retrogradare se va juca până în ultima etapă.

Avem nevoie și de sprijinul suporterilor. Mă aștept și la un arbitraj corect, așa cum l-am avut la ultimele două meciuri", a spus Trică la conferința de presă.