FC Voluntari - FCU Craiova 0-0 | Oltenii nu câștigă nici cu un om în plus! Două puncte importante pierdute de echipa lui Mititelu

fc voluntari FCU Craiova FRF Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 23 Aprilie 2024, 18:57
Data actualizarii: Marti 23 Aprilie 2024, 18:59

FCU Craiova a obținut doar un punct pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 0-0, chiar dacă oltenii s-au aflat în superioritate numerică din minutul 24.

Astfel, FCU Craiova trece pe locul 15 în clasament, cu 19 puncte, la o lungime în fața celor de la FC Botoșani. De cealaltă parte, FC Voluntari ajunge pe locul 12 în ierarhie, cu 22 de puncte.

După o ocazie mare irosită de ilfoveni în minutul 21, când Popescu a șutat din interiorul careului, FC Voluntari a rămas în zece jucători după eliminarea lui Ricardinho. Horațiu Feșnic i-a arătat cartonașul roșu jucătorul-ui de la FC Voluntari după o intervenție asupra lui Bauza.

În repriza a doua oltenii au avut două ocazii mari să marcheze. Mai întâi, prin Baeten, care a șutat pe direcția lui Jesus Fernandez, după o centrare perfectă a lui Bauza, iar mai apoi, în minutul 78, prin Achim, care l-a luat la țintă pe Armaș.

FC Voluntari - FCU Craiova 0-0

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 78: Ocazie FCU Craiova! Bahassa centrează de pe partea stângă, Blidar recentrează în careu, iar Achim trimite pe direcția lui Armaș

Min. 56: Ocazie FCU Craiova! Bauza centrează foarte bine în careul ilfovenilor, dar Baeten șutează pe direcția lui Jesus Fernandez.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 24: FC Voluntari, în zece! Bauza scapă spre poartă, dar este faultat de Ricardinho. Feșnic  îi arată cartonașul roșu jucătorului de la FC Voluntari.

Min. 21: Ocazie FC Voluntari! Popescu șutează din careu, balonul este respins și sare la Ricardinho, care trimite pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul!

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Boboc, Rață, Crepulja, Aliji – Răduț, Nemec, Popescu

Rezerve: Cascini, Merloi, Dumiter, Ciobanu, Turda, Voican, Dropp, Vâlceanu, Carnat, Lambrinoc, Florea, Paz

FCU Craiova: Gurău – Negru Lekiatas, Lacroix, Padula – Albu, Achim – Baeten, Pop, Bauza – Blănuță

Rezerve: Enache, Mascarenhas, Kvacic, Dragu, Compagnucci, Blidar, Sidibe, Bahassa, Chițu, Ibrahim

Cele două echipe se vor întâlni marți, de la orele 17:00, pe stadionul "Anghel Iordanescu" din Voluntari.

Ultima întâlnire dintre FC Voluntari și FCU Craiova  s-a petrecut în sferturile de finală ale Cupei României și s-a încheiat cu victoria celor de la Voluntari, scor 0-0 (2-4 d.l.d.).

FC Voluntari - FCU Craiova 1948, LIVE TEXT de la ora 17:00

În play-out-ul Superligii, FC Voluntari se clasează pe locul șase, cu 21 de puncte. În ultimul meci, echipa pregătită de Florin Pîrvu a pierdut în deplasare, pe terenul lui Poli Iași, scor 3-1.

De cealaltă parte, FCU Craiova 1948 a început cu stângul play-out-ul, pierzând trei meciuri și reușind două rezultate de egalitate. Echipa din Bănie se plasează pe ultimul loc, la egalitate cu FC Botoșani, respectiv 18 puncte.

În ultimele cinci întâlniri dintre cele două echipe, FC Voluntari s-a impus o singură dată, urmată de două egaluri și două reușite din partea echipei oltene.