FOTO FCSB și Farul, pași greșiți în lupta pentru titlu! Care sunt acum cele două favorite la finala Ligii de Tineret

Liga de Tineret Farul Constanta FCSB Universitatea Craiova UTA Arad Fotbal intern
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 09:34
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 11:11

Campionatul de tineret a ajuns în faza semifinalelor, care se dispută în sistem tur - retur.

În partidele tur din cadrul semifinalelor Ligii de Tineret, disputate duminică, Universitatea Craiova a reușit să se impună pe teren propriu în fața Farului, în timp ce duelul dintre FCSB și UTA s-a încheiat la egalitate.

U Craiova - Farul 2-1

Craiovenii și-au asigurat un avantaj pentru partida retur de duminica viitoare după ce au reușit să învingă pe teren propriu Farul, câștigătoarea seriei de est, cu 2-1.

Cîrpici (minutul 21) și Călin (minutul 42) au punctat în prima repriză pentru Universitatea, Farul reușind să revină în joc spre finalul partidei, după golul reușit de Emanuel Martinovic în minutul 87, mărindu-și șansele de calificare pentru partida retur, de la Constanța, informează FRF.

FCSB - UTA 1-1

În cea de-a doua semifinală, jucată la București, FCSB și UTA Arad au remizat, scor 1-1.

Matei Tănasă a deschis scorul în prima repriză pentru formația bucureșteană. Tot în prima repriză, Mihai Toma a ratat șansa de a majora avantajul FCSB-ului după ce a ratat o lovitură de la 11 metri.

În partea secundă, UTA a reușit egalarea după un șut plasat trimis de la marginea careului mare de Fabiano Cibi și totul se va decide în returul de duminică de la Arad.

Finala mică și marea finală vor avea loc pe noul stadion „Eugen Popescu” din Târgoviște duminică, 28 mai.

Info și foto: FRF, Universitatea Craiova, Academia Hagi