Gigi, du-te la tineret! Tot duminică, FCSB a învins-o cu 3-1 pe Rapid în Liga de Tineret și joacă pentru titlu

Gigi Becali FCSB Liga de Tineret Rapid retragere Fotbal intern
Data publicarii: Luni 24 Aprilie 2023, 12:56
Data actualizarii: Luni 24 Aprilie 2023, 13:00

Echipa de juniori a vicecampioanei s-a calificat în semifinalele competiției după ce s-a impus în derby.

FCSB - Rapid din Liga de Tineret, derby disputat duminică, s-a încheiat 3-1 pentru juniorii lui Gigi Becali, cel care a anunțat luni la prânz că se retrage de la club!

”În duelul decisiv pentru cel de-al doilea loc în semifinale din seria de est, FCSB a trecut de Rapid, scor 3-1.

Matei Tănasă și Laurențiu Vlăsceanu au marcat în prima repriză, iar la pauză scorul era deja 2-0. Rapidiștii au început să spere la un rezultat pozitiv după autogolul lui Pătrașcu din minutul 78, venit în urma unui corner, dar Victor Stancovici a marcat trei minute mai târziu pentru 3-1 și tabela a rămas neschimbată până la final.

FCSB face după acest meci 45 de puncte, cu trei mai multe decât Rapid, având acum avantajul meciurilor directe din play-off în cazul în care cele două termină la egalitate de puncte etapa de play-off, și obține astfel calificarea în semifinalele Ligii de Tineret”, a explicat FRF pe site-ul oficial.

Echipele calificate în semifinalele Ligii de Tineret sunt Farul Constanța, FCSB și UTA Arad, ultima urmând să se decidă duminica viitoare dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj.