FCSB – Dinamo, în topul derby-urilor de foc ale lumii! Ce loc a prins și cum arată Top 3

FCSB - Dinamo derby Dinamo FCSB Fotbal intern
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 08:07
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 08:14

Derby-ul dintre FCSB și Dinamo a fost inclus în topul celor mai importante 50 ale lumii, conform Four Four Two.

• Rivalitatea de foc dintre Real Madrid și Barcelona a fost plasată doar pe locul 2 în clasamentul realizat de celebra publicație.

FCSB și Dinamo s-au întâlnit, după o pauză de un an și jumătate, în debutul actualului sezon de SuperLiga României, pe Arcul de Triumf, când s-a impus vicecampioana, scor 2-1. Cele 18 luni în care FCSB și Dinamo nu s-au aflat față în față au fost pricinuite de retrogradarea ”câinilor”, care au petrecut un an în Liga 2.

Înainte de confruntarea din luna iulie, FCSB și Dinamo se întâlniseră ultima dată în ianuarie 2022, pe Stadionul Dinamo, pe terenul ”câinilor”, când partida se termina 3-0 pentru FCSB.

FCSB – Dinamo, pe locul 32 în clasamentul celor mai tari derby-uri ale lumii

Într-un clasament realizat recent de Four Four Two, unul dintre cele mai importante dueluri din România a fost plasat în topul celor mai puternice partide ale lumii, care a ierarhizat primele 50 de derby-uri.

FCSB – Dinamo a fost plasat pe locul 32, peste dueluri ca CSKA Sofia - Levski Sofia (Bulgaria, locul 37), Hamburg - St. Pauli (Germania, locul 39), Dinamo Moscova - Spartac Moscova (Rusia, locul 41), Athletic Bilbao - Real Sociedad (Spania, locul 45) sau Lyon vs St-Etienne (Franța, locul 47).

Boca Juniors - River Plate, locul 1!

Cel mai aprins derby al lumii este cel din Argentina, dintre Boca Juniors și River Plate, iar podiumul este completat de Barcelona - Real Madrid (Spania), pe 2, și Celtic - Rangers (Scoția), pe locul 3.

Top 10 derby-uri, conform Four Four Two:

10. Al Ahly vs Zamalek (Egipt)

9. Borussia Dortmund vs Schalke (Germania)

8. Gremio vs Internacional (Brazilia)

7. Liverpool vs Manchester United (Anglia)

6. Fenerbahce vs Galatasaray (Turcia)

5. Lazio vs Roma (Italia)

4. Nacional vs Penarol (Uruguay)

3. Celtic vs Rangers (Scoția)

2. Barcelona vs Real Madrid (Spania)

1. Boca Juniors vs River Plate (Argentina)

FCSB și Dinamo, în formă bună în SuperLigă

FCSB a obținut a cincea victorie în SuperLigă, după 2-1 cu Poli Iași, duminică seara, pe Arena Națională. FCSB a dominat prima repriză, dar și prima parte a actului secund. După ce elevii lui Elias Charalambous au marcat golul de 2-0, Poli Iași a forțat și a controlat jocul. Atacurile susținute ale trupei lui Leo Grozavu s-au materializat prin golul superb înscris de Vașvari, pe final de joc.

Vicecampioana este singura echipă cu punctaj maxim din Superligă și, chiar dacă are un meci în minus față de majoritatea echipelor din campionat, este pe primul loc, la un punct distanță de locul doi, ocupat de Universitatea Craiova

În următoarea etapă, FCSB se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA, iar apoi va avea parte de un test dificil pe teren propriu, cu Universitatea Craiova.

Dinamo, a doua victorie la rând în campionat

FC Voluntari și Dinamo București s-au duelat în a șasea etapă a SuperLigii României, scor 2-3. ”Câinii” au bifat a doua victorie consecutivă în campionat, ambele obținute în prelungiri. Scorul a fost deschis de gazde, prin Matricardi, în minutul 18, dar Gregorio a egalat, șase minute mai târziu, stabilind și rezultatul la pauză. Dinamo a mai lovit o dată, în startul reprizei secunde, prin Costin, însă Nemec a egalat în minutul 80.

Echipa lui Ovidiu Burcă a marcat însă în minutul 87, prin Larrucea, dar golul a fost validat cu VAR abia în al doilea minut de prelungiri. În minutul șase de prelungiri, FC Voluntari a primit penalty după un fault al lui Homawoo la Dumiter, însă Sigurjonsson a șutat pe lângă poartă.