Doar Bouhenna e bun de plată! Mihai Stoica a dezvăluit motivul pentru care doar fundașul central va fi amendat după eliminarea cu UTA

rachid bouhenna Cupa Romaniei FCSB UTA Arad - FCSB Fotbal intern
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 20:57
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 21:08

UTA Arad a terminat la egalitate cu FCSB, scor 2-2, pe teren propriu, într-un meci din Grupa B a Cupei României.

Partida a fost marcat de eliminarea a trei jucători de la FCSB pe final, iar managerul general al vicecampioanei României a explicat care este situația acestora, dezvăluind că Rachid Bouhenna este singurul care va plăti o amendă pentru faptul că a primit cartonaș roșu.

"Ce să-i spui lui Octavian Popescu? Nu ai ce. E minutul 94, se duce să îl oprească pe ăla. Dacă nu băga piciorul, îi reproșai că de ce nu a făcut asta. Lui Radunovic și lui Bouhenna poți să le reproșezi.. Radunovic nu va plăti pentru că a făcut fault, dar Bouhenna va fi amendat. La Radunovic, dacă dădeai fault la Musi înainte, nu mai exista faza respectivă. Cine spune că nu a fost, ori bate câmpii, ori nu înțelege nimic din fotbal", a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.

Cupa României | UTA Arad - FCSB s-a încheiat 2-2

UTA Arad a deschis scorul prin Rareş Pop (minutul 7), dar FCSB a restabilit egalitatea prin Risto Radunovic (minutul 22 - penalty), după un fault comis de albanezul Erion Hoxhallari asupra lui David Miculescu.

Bucureştenii au preluat conducerea imediat după pauză, prin Eduard Radaslavescu (minutul 47), cu un şut de la 16 metri, după o minge respinsă greşit de Hoxhallari.

Finalul a fost unul încins, cu patru eliminări, dintre care trei la oaspeţi. Fundaşul algerian Rachid Bouhenna (FCSB) a primit al doilea cartonaş galben în minutul 84, după ce l-a aplaudat ironic pe arbitrul Cojocaru. Şi UTA a avut un fotbalist eliminat, pe Andrei Chindriş (minutul 88), aflat pe banca de rezerve, care a primit şi el al doilea avertisment tot pentru aplaudarea ironică a arbitrului.

FCSB a mai pierdut doi jucători, tot pentru cumul de cartonaşe galbene, dar de data aceasta după faulturi, Risto Radunovic (minutul 90+1) şi Octavian Popescu (minutul 90+4). Din faza fixă care a urmat intervenţiei lui Popescu, UTA a egalat prin Virgiliu Postolachi (90+6).