Fotbal intern

Cum arată situația în Liga 3 și cine va lupta pentru promovarea în divizia secundă

O participantă în grupele Champions League, al altă fostă campioană și câștigătoare de Cupa României și un club istoric, care a luat titlul în România și Ungaria, printre echipele care luptă pentru promovarea în Liga 2. 
SPORT.RO
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 12:43
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 13:03
În acest sezon, sistemul competițional de Liga 3 a fost organizat cu sezon regulat, în prima fază, cu play-off și play-out, în faza a doua, și cu meciuri de baraj, pentru promovare în Liga 2, în faza a treia.

Se știu multe din echipele calificate la barajul de promovare în Liga 2

În sezonul regulat, cele 100 de echipe participante au fost împărțite în 10 serii de câte 10 echipe și s-au jucat meciuri tur-retur. La finalul acestei faze, primele patru echipe din fiecare serie s-au calificat în play-off, în timp ce ultimele șase joacă în play-out. Play-off-ul se dispută în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4), iar play-out-ul este organizat în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6). În ultima parte a campionatului, cele mai bune două echipe din fiecare play-off va juca o semifinală și o finală pentru promovarea în Liga 2. 

Alexa vs. Nanu și Maxim vs. Miriuță, printre duelurile posibile

În mare, numele primelor două clasate din fiecare serie se știe, singurele semne de întrebare fiind în Seria 3, unde SC Popești-Leordeni și FCV Farul Constanța II se luptă pentru locul secund, în Seria 6, unde CSM Alexandria și Viitorul Dăești sunt la egalitate de puncte, în Seria 8, unde toate cele patru echipe mai au șanse la primele două poziții, și în Seria 10, unde CAO 1910 Oradea își poate pierde locul în favoarea celor de la Lotus Băile Felix. Faza finală ar putea aduce dueluri interesante, între echipele lui Cristian Popovici și Dorinel Munteanu (B1-B2), Marcel Abăluță și Andrei Erimia (B3 - B4), Cristian Dănălache și Ovidiu Burcă (B5 - B6), Dan Alexa și Ștefan Nanu (B7 - B8) sau Florin Maxim și Vasile Miriuță (B9-B10). 

Cum arată acum meciurilor din runda semifinală a barajelor de promovare în Liga 2:

B1: Dante Botoșani - CSM Focșani
B2: Oțelul Galați - Foresta Suceava 
B3: CS Afumați - CS Tunari
B4: Progresul Spartac - SC Popești-Leordeni
B5: AFC Odorheiul Secuiesc - CSM Alexandria
B6: CSM Slatina - FC Pucioasa
B7: CSM Reșița -  CSC Dumbrăvița
B8: Ghiroda și Giarmata Vii - CSM Deva
B9: CS Hunedoara - CAO 1910 Oradea
B10: Minaur Baia Mare - Metalurgistul Cugir

Meciurilor din runda finală a barajelor de promovare în Liga 2:

Învingătoarea B1 - Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 - Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 - Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 - Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 - Învingătoarea B10

CLASAMENTELE CELOR 10 PLAY-OFF-URI

Clasament Seria 1

1. Dante Botoșani 50p (6m)
2. Foresta Suceava 46p (6m)
3. Hușana Huși 35p (6m)
4. Bucovina Rădăuți 31p (6m)
 
Clasament Seria 2
1. Oțelul Galați 61p (6m)
2. CSM Focșani 55p (6m)
3. Aerostar Bacău 36p (6m)
4. Metalul Buzău 36p (6m)
 
Clasament Seria 3
1. CS Afumați 60p (6m)
2. SC Popești-Leordeni 45p (6m)
3. FCV Farul Constanța II 44p (6m)
4. Agricola Borcea 34p (6m)
 
Clasament Seria 4
1. Progresul Spartac 56p (6m)
2. CS Tunari 51p (6m)
3. FC Rapid 1923 București II 40p (6m)
4. Unirea Bascov 31p (6m)
 
Clasament Seria 5
1. AFC Odorheiul Secuiesc 59p (6m)
2. FC Pucioasa 49p (6m)
3. Olimpic Cetate Râșnov 33p (6m)
4. OSK Sepsi Sf. Gheprghe II 30p (6m)
 
Clasament Seria 6
1. CSM Slatina 52p (6m)
2. CSM Alexandria 47p (6m)
3. Viitorul Dăești 47p (6m)
4. Vedița Colonești 28p (6m)
 
Clasament Seria 7
1. CSM Reșița 64p (6m)
2. CSM Deva 50p (6m)
3. Pandurii Tg. Jiu 37p (6m)
4. Voința Lupac 35p (6m)
 
Clasament Seria 8
1. Ghiroda și Giarmata Vii 42p (6m)
2. CSC Dumbrăvița 40p (6m)
3. CS Crișul Chișineu Criș 37p (6m)
4. Șoimii Lipova 35p (6m)
 
Clasament Seria 9
1. CS Hunedoara 66p (6m)
2. Metalurgistul Cugir 45p (6m)
3. Unirea Ungheni 38 p (6m)
4. Viitorul Cluj 34p (6m)
 
Clasament Seria 10
1. Minaur Baia Mare 55p (6m)
2. CAO 1910 Oradea 45p (6m)
3. Lotus Băile Felix 42p (6m)
4. Someșul Dej 37p (6m)
 
Foto - SC Otelul Galati
Modifică setările cookies