Constantin Budescu, un car de nervi după meciul cu CFR Cluj: „Nu trebuie să ne batem joc!”

Constantin Budescu CFR Cluj Farul Constanta Fotbal intern Constantin Budescu
Data publicarii: Marti 31 Octombrie 2023, 10:13
Data actualizarii: Marti 31 Octombrie 2023, 10:19
Farul Constanța a capitulat pe terenul lui CFR Cluj, scor 1-3, în etapa cu numărul 14 din Superliga, după ce a condus cu 1-0.

La finalul partidei, Constantin Budescu s-a arătat extrem de deranjat de „centralul” partidei, Marcel Bîrsan, dar și de jocul echipei sale.

Vedeta din echipa Farului Constanța a semnalat faptul că la al doilea gol al ardelenilor ar fi fost faultat la mijlocul terenului, însă arbitrul meciului nu a dictat nimic, iar CFR a marcat pentru 2-1, prin Muhar.

„Mister ne tot zice să nu vorbim despre arbitraj, dar cred că au fost niște greșeli. La primul gol a fost fault la mine, am glezna toată tăiată, dar nu a dat fault, s-a ajuns la acea fază și am primit gol.

La al doilea gol cred că a fost fault la jumătatea terenului, eu dau cu capul în minge și primesc un cot în cap. Nu se verifică, nu a dat fault și s-a făcut 2-1. Vă pupăm și la casierie, asta este.

Nu jucăm extraordinar, dar nici nu trebuie să ne batem joc la fiecare fază și să dăm credit gazdelor. Trebuie să fim echidistanți și să arbitrăm cum trebuie. Se poate greși, dar să ne mai uităm, nu degeaba s-au pus televizoarele sus, putem verifica.

Dar din păcate ăsta este fotbalul. Un joc prost al nostru. Sperăm să ne revenim, să câștigăm meciul de Cupă. Nu arbitrajul a fost decisiv, dar au fost acele două faze în care cred că trebuia acordat fault”, a spus Budescu.

CFR Cluj - Farul Constanța 3-1

Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 24, însă Karlo Muhar a restabilit egalitate în prima parte a jocului de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în minutul 31.

În repriza secundă, Karlo Muhar a realizat „dubla” în minutul 64, iar Luka Juricic a închis tabela de marcaj la 3-1 în favoarea ardelenilor, în minutul 68 al partidei.

În urma rezultatului înregistrat luni seară, Farul Constanța a rămas pe locul șapte în clasament, cu 20 de puncte, la egalitate cu Petrolul Ploiești și Hermannstadt. CFR Cluj se află pe doi, cu 30 de puncte, la doar un punct în spatele liderului FCSB.