Astra Giurgiu, încă un eșec de Cartea Recordurilor: era deja 0-12 în minutul 40 + gol primit și de la portarul advers!

Astra Giurgiu fc pucioasa Liga 3 Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 10:21
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 10:47

Fosta campioană a României este ciuca bătăilor în acest sezon în Liga 3, unde are golaveraj 0-78.

Astra Giurgiu, fosta campioană a României în sezonul 2015-2016 ajunsă acum ciuca bătăilor în Liga 3 și aflată la un pas de desființare, a pierdut cu 0-12 meciul din deplasare cu FC Pucioasa, din etapa a opta.

Scorul final a fost stabilit încă din minutul 40, printre marcatori aflându-se inclusiv portarul Ghițescu, care a înscris golul cu numărul 11, din penalty, după ce cu două minute înainte ratase o primă lovitură de la 11 metri, conform Dâmbovițeanul!

Scenariul clasic la Astra: rămân în 6 jucători și meciul se întrerupe

Meciul s-a întrerupt definitiv în minutul 47, după ce patru fotbaliști ai Astrei au rămas la vestiare la pauză și un al cincilea s-a accidentat, făcând astfel imposibilă reluarea partidei, un scenariu devenit deja clasic pentru echipa din Giurgiu.

După opt etape, Astra este ultima în clasamentul Seriei 4 din Liga 3, cu 0 puncte și golaveraj 0-78, în timp ce Pucioasa lui Sică Bârdeș este pe locul 7 (din 10 echipe în serie), cu 11 puncte, peste satelitul FCSB 2 (locul 8, 10 puncte).

Astra Giurgiu, campioană a României în 2016 și vicecampioană în 2014, câștigătoare a Cupei în 2014 și finalistă a competiției în 2017, 2019 și 2021, a retrogradat în ultimul sezon în Liga 3.