SPECIAL 1 Decembrie, ziua "câinilor". Dinamo a obținut victorii de poveste în această zi, cu Steaua și Inter Milano

Dinamo 1 decembrie Inter Milano Steaua Fotbal intern Dinamo București
Data publicarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 09:02
Data actualizarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 09:19

1 Decembrie a devenit ziua națională a României începând de la 1 august 1990, când noua lege a fost promulgată. Ne uităm acum și la legăturile existente între această dată simbolică și lumea fotbalului.

De exemplu, ziua de 1 Decembrie este o zi specială pentru echipa Dinamo. "Câinii" au obținut două victorii de poveste la această dată, înainte ca 1 Decembrie să devină ziua națională.

Singurul Dinamo - Steaua disputat pe 1 Decembrie

Între 1948 și 1989, ziua națională a României era sărbătorită pe 23 August. Din acest motiv, pe 1 Decembrie se puteau organiza meciuri fără probleme.

Pe 1 Decembrie 1971 a avut loc primul derby Dinamo - Steaua organizat pe stadionul din Ștefan cel Mare. "Câinii" s-au impus la limită, scor 1-0. Radu Nunweiller a marcat unicul gol al partidei, în minutul 68. A fost primul și singurul derby care s-a disputat într-o zi de 1 Decembrie.

Majoritatea derby-urilor Dinamo - Steaua s-au desfășurat pe vechiul "23 August", 67 la număr. În "Groapă" s-au disputat 40 de partide între cele două mari rivale, cu cinci în plus față de stadionul din Ghencea.

Între octombrie 1970 și iunie 1973, Dinamo a stabilit recordul de victorii consecutive împotriva rivalilor eterni. În acest interval, "Câinii" au învins Steaua de șase ori. "Militarii" nu au reușit niciodată o asemenea performanță. În schimb, Steaua deține recordul de meciuri consecutive fără eșec în derby, 19 de partide. Recordul a fost stabilit între 1992 și 2000.

Victorie împotriva campioanei Europei

Inter Milano a demolat Dinamo în sezonul 1964/1965 al Cupei Campionilor Europeni, scor 7-0 la general. Italienii s-au distrat în "dubla" din faza optimilor de finală. A fost 6-0 în tur, pe San Siro, și 1-0 în returul de la București.

Condusă de Helenio Herrera, Inter era de neoprit la acel moment. "Nerazzurri" câștigaseră în premieră trofeul Cupei Campionilor în 1964, iar acum se îndreptau spre a doua medalie. După victoriile cu Dinamo, italienii au mai eliminat Rangers (3-2 la general) și Liverpool (4-3 la general). A urmat marea finală cu Benfica, în care Inter s-a impus la limită, scor 1-0.

În mod incredibil, Dinamo a dat peste Inter și în sezonul 1965/1966 al Cupei Campionilor Europeni. Tot în faza optimilor de finală. De această dată, "Câinii" au dat o replică pe măsură.

Partida tur s-a disputat acum la București, pe 1 decembrie 1965. Peste 20.000 de oameni au venit pe Stadionul 23 August pentru a vedea dubla campioana a Europei.

Dinamo a dat peste cap toate calculele și a câștigat meciul tur, scor 2-1! Inter a condus la București, grație golului marcat de Peiro în minutul 12. "Câinii" au egalat până la pauză, după reușita lui Constantin Frăţilă din minutul 26. Atacantul Ion Haidu a dat lovitura în minutul 51, când a punctat pentru 2-1.

S-a terminat 2-1 pentru Dinamo, care a obținut una dintre cele mai mari victorii din istoria sa.

Echipele folosite în Dinamo - Inter 2-1 (1 decembrie 1965):

• Dinamo: Ilie Datcu - Constantin Ștefan, Corneliu Popa, Ion Nunweiller, Dumitru Ivan, Lică Nunweiller, Laszlo Gergely, Gheorghe Ene, Ion Pârcălab, Ion Haidu, Constantin Frățilă
  • Antrenor: Angelo Niculescu
  • Inter: Giuliano Sarti - Armando Picchi, Peiro, Saul Malatrasi, Spartaco Landini, Aristide Guarneri, Mario Corso, Gianfranco Bedin, Jair da Costa, Sergio Gori, Angelo Domenghini
  • Antrenor: Helenio Herrera

VIDEO Golurile din retur, Inter - Dinamo 2-0

Cu toate acestea, Inter s-a mobilizat în retur și a reușit să întoarcă scorul de la București. Campionii Europei au câștigat cu 2-0 pe San Siro și s-au calificat în sferturile de finală.

Inter nu a reușit să câștige Cupa Campionilor Europeni și în 1966. "Nerazzurri" au fost eliminați în semifinale de Real Madrid, care mai apoi a învins Partizan Belgrad în ultimul act.