„Cu sau fără Cupa Mondială, e cel mai bun!” Lionel Messi, susținut de un vechi prieten

Lionel Messi Andres Iniesta Cupa Mondiala qatar 2022 Fotbal extern
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 25 Decembrie 2022, 16:16
Data actualizarii: Duminica 25 Decembrie 2022, 16:14

Argentina a câștigat Campionatul Mondial din Qatar, după ce a învins-o pe Franța la loviturile de departajare (3-3, 4-2 d.l.d.).

Lionel Messi a ridicat, în acest sens, trofeul mult râvnit pentru prima dată în istoria sa deasupra capului, iar presa internațională a erupt. Britanicii de la GOAL au scris atunci că „dezbaterea despre cel mai bun jucător din lume este gata”, subliniind că Ronaldo a ieșit din această luptă.

Andres Iniesta, cel care l-a servit pe Messi în atâtea situații, a fost clar când a venit vorba despre cine e cel mai bun jucător. Spaniolul a precizat că, pentru el, nu a contat că argentinianul a ridicat trofeul mult râvnit deasupra capului, căci oricum era cel mai bun.

„Cu sau fără Cupa Mondială, el e cel mai bun. Pentru mine nu a fost necesar ca el să câștige Cupa Mondială să fie considerat cel mai bun. Și în orice caz, cred că detractorii săi vor căuta acum o nouă scuză să nege chestia asta”, a spus Andres Iniesta, potrivit Tuttomercatoweb.

E gata! Se știe echipa la ce echipă va evolua Lionel Messi în sezonul viitor: „Au fost de acord”

Potrivit DailyMail, Messi și conducerea lui PSG au ajuns la un acord în ce privește prelungirea contractului. În acest sens, argentinianul va rămâne la Paris până în 2024.

Aceeași sursă a mai scris că proaspătul câștigător al Campionatului Mondial din Qatar deține în contract și o opțiune de prelungire pe încă un an, dacă își dorește să fie la echipă și în 2025.

Jurnalistul spaniol, Guillem Balague, a pus carne pe ideea că Messi își prelungește contractul cu parizienii: spunând pentru BBC: „E practic totul de acord cu PSG. Barcelona nu l-a contactat nici pe el nici pe tatăl său”.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!