Jurnaliștii de la GOAL au spus totul cu acest titlu. Ce au scos englezii în evidență despre disputa Messi - Ronaldo

Argentina - Franta Cristiano Ronaldo Lionel Messi qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 22:28
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 22:27

În frunte cu Lionel Messi, sud-americanii s-au impus la loviturile de pedeapsă împotriva „Cocoșului galic”, în finala Campionatului Mondial din Qatar (3-3, 4-2 d.l.d.).

Selecționerul Lionel Scaloni a adus trofeul mult râvnit după 36 de ani de la momentul în care regretatul Diego Maradona a adus zâmbetele pe chipurile argentinienilor câștigând al doilea Mondial din istoria Argentinei.

Publicația GOAL a fost categorică după finală. Jurnaliștii englezi au scris că „dezbaterea despre cel mai bun jucător din lume s-a încheiat”, făcând referire la confruntarea directă și indirectă dintre Lionel Messi și Cristiano Ronaldo.

Jurnaliștii de la GOAL au spus totul cu acest titlu. Ce au scos englezii în evidență după Argentina - Franța

„Dezbaterea despre cel mai bun jucător din lume este gata”, este titlul articolului.

„E în sfârșit gata, nu? Chiar și Piers Morgan și restul suporterilor lui Cristiano Ronaldo vor admite acum cu siguranță că Lionel Messi este cel mai bun din lume?...

Probabil că nu, dar cui îi pasă? Lui Messi sigur nu. Locul său în culmea profesiei saleeste acum de necontestat.

Nu mai e nimic pentru Messi să câștige. Nimic de spus către el. E acum imortal. Acum este cel mai bun din lume”, au punctat cei de la GOAL.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!