"Ce ai discutat cu Messi?". Răspunsul lui Lewandowski, după dialogul celebru de la Cupa Mondială

Lionel Messi Argentina Cupa Mondiala Polonia Robert Lewandowski CM 2022
Data publicarii: Duminica 25 Decembrie 2022, 12:35
Data actualizarii: Duminica 25 Decembrie 2022, 12:31

Lionel Messi și Robert Lewandowski, fostul și actualul star de la FC Barcelona, s-au înfruntat la meciul Argentina - Polonia 2-0, din grupele Cupei Mondiale din Qatar.

A fost ultimul meci din grupa C, în urma căruia atât Argentina, cât și Polonia au obținut calificarea în fazele eliminatorii. Ulterior, sud-americanii au câștigat trofeul, iar europenii au părăsit competiția încă din optimi, după 1-3 contra Franței.

Imediat după fluierul final al meciului Argentina - Polonia, Messi s-a întâlnit din nou, la mijlocul terenului, cu oponentul său. Argentinianul s-a dus direct spre Lewandowski, iar cei doi fotbaliști s-au îmbrățișat. Jucătorul lui PSG i-a șoptit și ceva la ureche vârfului polonez. Cei doi au avut apoi o scurtă conversație, cu gurile acoperite.

Întrebat ce a discutat cu Messi la momentul respectiv, Lewandowski a refuzat să ofere detalii, limitându-se să spună că a fost o conversație frumoasă.

"Pot să spun doar că a fost o conversație frumoasă. Nu vreau să explic despre ce am vorbit, dar a fost un dialog adorabil. Știam că, în ciuda înfrângerii lor din primul meci cu Arabia Saudită, Argentina era marea favorită pentru a câștiga Cupa Mondială", a spus Lewandowski, într-un interviu pentru Mundo Deportivo, citat de Marca.

Robert Lewandowski crede că Lionel Messi va câștiga Balonul de Aur în 2023

Atacantul polonez, desemnat de FIFA cel mai bun fotbalist în 2020 și 2021, nu a câștigat niciodată Balonul de Aur. La ediția din 2020, când era principalul favorit, trofeul nu s-a mai acordat din cauza pandemiei de coronavirus, iar în 2021 a încheiat pe poziția secundă, după Lionel Messi.

În 2023, Lewandowski este convins că trofeul va merge la Lionel Messi, cel care a devenit campion mondial în această lună alături de naționala Argentinei și a fost desemnat cel mai bun fotbalist al turneului final din Qatar.

"Desigur. Poate că mai există încă un jucător care joacă pentru același club (n.r - Kylian Mbappe), dar există o singură Cupă Mondială care decide cine câștigă Balonul de Aur în acest sezon, iar Leo este acum pe primul loc, cu siguranță, având în vedere ceea ce a reușit și faptul că acest trofeu reprezintă totul pentru el. Acum se poate bucura de el", a spus Lewandowski, pentru Mundo Deportivo.