FOTO ȘI VIDEO Victorii pentru Mirel Rădoi și Marius Șumudică în Arabia Saudită! Cum arată clasamentul

Mirel Radoi al raed Al Tai Arabia Saudita Marius Sumudica Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 10 Februarie 2023, 17:28
Data actualizarii: Vineri 10 Februarie 2023, 17:26

Mirel Rădoi și Marius Șumudică, antrenorii români din Arabia Saudită, au obținut victorii în campionat, vineri, cu echipele lor, Al Tai, respectiv Al Raed.

În cadrul rundei cu numărul 16 din Arabia Saudită, Al Tai a învins Al Ettifaq, pe teren propriu, scor 2-0. Golurile formației antrenate de Mirel Rădoi au fost marcate de de Mukhtar Ali (20) și Amir Sayoud (64).

Victorii pentru Mirel Rădoi și Marius Șumudică în Arabia Saudită

Pentru Mirel Rădoi este prima victorie obținută în Arabia Saudită în calitate de antrenor. În primele sale două meciuri, Al Tai a pierdut contra lui Al Shabab (1-2) și Al Ittihad (0-1).

În urma acestei victorii, Al Tai a urcat pe locul 9, cu 21 de puncte acumulate în 17 meciuri.

Marius Șumudică a obținut și el o victorie, tot astăzi. Al Raed a învins formația Abha, pe teren propriu, scor 3-1, într-un meci în care românii Silviu Lung și Alexandru Mitriță au fost titulari.

Echipa lui Marius Șumudică a fost condusă din minutul 41, după golul lui Alsadi, însă Damjan Djokovic, fostul mijlocaș de la CFR Cluj, a egalat în prelungirile primului act. Al Raed s-a impus grație dublei lui Mohammed Fouzair (minutele 88 și 90+13).

VIDEO Golul lui Damjan Djokovic

Al Raed, care nu mai câștigase din 5 ianuarie, s-a îndepărtat de zona retrogradării. Echipa lui Marius Șumudică a ajuns la 19 puncte în 16 meciuri și se află la șase lungimi peste prima poziție care duce în eșalonul secund.

Liderul din Arabia Saudită este Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, cu 37 de puncte, la egalitate cu Al Shabab, care are un meci în plus.