Victorie importantă pentru Jeonbuk, echipa lui Dan Petrescu, în meciul cu ocupanta locului trei din Coreea de Sud

Dan Petrescu Coreea se sud Jeonbuk Hyundai Fotbal extern Dan Petrescu, antrenor Jeonbuk Hyundai / Sursă Foto - Imago Images
Data publicarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 10:34
Data actualizarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 10:39

Jeonbuk, echipa lui Dan Petrescu, a obținut o victorie extrem de importantă în fața lui Gwangju, rivala directă pentru locul trei.

Echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul în minutul 18, prin Ahn Hyun-Beom din pasa lui Song Min-Kyu, același care în minutul 45+3 a marcat pentru 2-0, stabilind rezultatul final.

În urma acestei victorii, Jeonbuk s-a apropiat la un singur punct de Gwangju, echipa cu care luptă pentru locul trei.

Jeonbuk s-a apropiat la un singur punct de locul trei

Ulsan Hyundai conduce autoritar clasamentul în Coreea de Sud, cu 73 de puncte. Pohang e pe doi, cu 60 de puncte. Gwangju are 58 de puncte, în timp ce echipa lui Jeonbuk (echipa lui Dan Petrescu) se află pe patru, cu 57 de puncte.

Pentru Jeonbuk urmează o confruntare extrem de dificilă în etapa următoare, deoarece va întâl, în deplasare, liderul Ulsan Hyundai, duminică, ora 07:00 (ora României).