Victorie de moral pentru Neftchi Baku! Formația lui Adrian Mutu a întors rezultatul spre finalul partidei

Neftchi Baku Adrian Mutu Azerbaidjan Fotbal extern Adrian Mutu, antrenor Neftchi Baku/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 18:14
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 18:35

Neftchi Baku și Turan s-au confruntat în etapa a 16-a din campionatul Azerbaidjan.

Aflată într-o situație destul de critică, cu rezultate sub așteptări, formația pregătită de Adrian Mutu a obținut o victorie importantă, scor 3-2.

Revenire spectaculoasă pentru Neftchi Baku

Scorul a fost deschis de gazde în minututul 5, prin Ozobic, însă Turan a revenit și restabilit egalitatea trei minute mai târziu.

A urmat replica lui lui Neftchi, care a preluat din nou conducerea, prin Hadzhiyev, John a egalat trei minute mai final, însă gazdele au dat lovitura în minutul 76, prin Olanare.

În urma acestui rezultat, Neftchi Baku a legat două victorii consecutive și a urcat pe locul trei în clasament, cu 25 de puncte, la zece puncte distanță de liderul Qarabag.

Adrian Mutu susține că s-a adaptat la fotbalul din Azerbaidjan

Tehnicianul român a dezvăluit că s-a obișnuit cu fotbalul din Azerbaidjan: "Lucrurile sunt în regulă. E un campionat mult diferit față de imaginea pe care poate o are multă lume despre fotbalul din Azerbaidjan. De obișnuit, cred că încep să mă obișnuiesc.

Fotbalul e mult mai bazat pe fizic decât ce avem noi, în România. Nivelul e bun, iar în acest sezon există mult mai mult echilibru decât în alți ani, când se desprindeau una sau două echipe. Primele 5 echipe sunt acolo, ca nivel", a spus Mutu, potrivit iAM Sport.