Ungaria nu este încă la Euro, după ce s-a încurcat cu Lituania. Harry Kane strălucește în derby-ul Anglia - Italia | Rezultatele serii

EURO 2024 Anglia Ungaria Fotbal extern
Eduard Muntean
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 23:48
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 23:52

Marți seară s-a încheiat runda a opta din preliminariile pentru Campionatul European din 2024, organizat de Germania. Doar Israel-Elveția nu s-a disputat, amânat pentru 15 noiembrie.

Anglia a ieșit învingătoare în derby-ul etapei cu numărul opt, după ce a fost condusă de Italia. Dacă în minutul 15 al meciului, Scamacca a deschis scorul pentru italieni, starurile Bellingham și Harry Kane au ieșit la rampă. Golgheterul lui Bayern Munchen, Harry Kane a reușit dubla, în timp ce Bellingham i-a pasat decisiv lui Rashford, iar meciul s-a încheiat 3-1 pentru liderul Grupei C.

Neînvinsă în Grupa G, Ungaria se putea califica în această seară în cazul unei victorii pe terenul Lituaniei. Din postura de lider al grupei cu 14 puncte, cu un punct peste Serbia (13 puncte), Ungaria a fost de nerecunoscut. Conduși cu 2-0 în prima repriză, maghiarii și-au revenit în repriza secundă. Szoboszlai a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 67, urmând ca Varga să egaleze în minutul 82. Ungaria este lider, cu 14 puncte și are șanse infime să rateze calificarea. Muntenegru, pe locul al treilea cu opt puncte, are șanse doar matematice să se califice.