SUA tot mai aproape de un nou titlu de Campioana Mondiala! Victorie grea in fata Frantei! Rapinoe a reusit o dubla

Campionatul Mondial de fotbal feminin Franta feminin Rapinoe Renard SUA feminin Fotbal extern SUA tot mai aproape de un nou titlu de Campioana Mondiala! Victorie grea in fata Frantei! Rapinoe a reusit o dubla
Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2019, 00:17
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2019, 00:40

SUA a batut Franta, scor 2-1.

In sferturile Campionatului Mondial de fotbal feminin, SUA s-a impus cu 2-1 in fata Frantei. Nationala cu cele mai multe titluri de campioana mondiala, a deschis scorul in minutul 5 al partidei prin Rapinoe, care a stabilit si scorul pauzei.

In repriza a doua, Rapinoe facut dubla in minutul 65, iar in minutul 81 Renard a marcat pentru Franta si a stabilit scorul final.

In seminfinale, SUA va juca impotriva Angliei, iar celelate doua semifinaliste se vor decide din meciurile Italia-Olanda si Germania-Suedia.

SUA are in palmares cele mai multe titluri de campioana mondiala. Au castigat competitia in 1991, 1999 si 2015.