FOTO ȘI VIDEO Stupoare în Cupa Angliei: s-a arătat cartonașul roșu rotund: "Moare fotbalul!"

brentford cartonas rosu rotund Cupa Angliei Wolves Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 23:42
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 23:41

Brentford și Wolves au remizat în turul 3 din Cupa Angliei, scor 1-1, iar partida se va rejuca, conform regulamentului competiției.

Meciul a început abrupt, cu o eliminare în minutul 9. Joao Gomes, mijlocașul brazilian al lui Wolves, a văzut direct cartonașul roșu după ce, la o fază de la mijlocului terenului, l-a călcat pe călcâi pe Christian Norgaard. Decizia a fost confirmată din camera VAR.

Stupoare în Cupa Angliei: s-a arătat cartonașul roșu rotund: "Moare fotbalul!"

Ceea ce a surprins a fost cartonașul arătat de arbitrul Tony Harrington. În loc de obișnuitul cartonaș dreptunghic, centralul a arătat un cartonaș cu o formă rotundă.

Mai în glumă, mai în serios, câțiva microbiști britanici au scris pe rețelele sociale că "fotbalul moare" prin această schimbare neașteptată, însă cartonașul rotund are două explicații.

Cartonașele de formă rotundă, care au fost folosite pentru o scurtă perioadă în Premier League la începutul anilor 2000, sunt preferate pentru a-i ajuta pe jucătorii și pe spectatorii care nu pot diferenția culorile, scrie Daily Mail.

O altă explicație pentru această modificare este aceea că arbitrilor le este mult mai simplu să diferențieze cartonașul roșu de cel galben atunci când îl scot din buzunar, având în vedere forma sa diferită.

Cu un om în plus, Brentford a intrat în avantaj la pauză, după golul lui Maupay, din minutul 41, însă Wolves a restabilit egalitate grație lui Doyle, în minutul 64. S-a încheiat 1-1, iar meciul din Cupa Angliei se va rejuca.