Știm semifinalele de la Campionatul Mondial al Cluburilor! Cu cine joacă Chelsea și Palmeiras

Al Hilal al jazira Campionatul mondial al cluburilor Chelsea Palmeiras Fotbal extern
Data publicarii: Luni 07 Februarie 2022, 08:05
Data actualizarii: Luni 07 Februarie 2022, 08:07

Competiția se desfășoară la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, iar câștigătoarele UEFA Champions League și Copa Libertadores intră direct în penultimul act.

Al Hilal Riad, campioana Asiei, s-a calificat ”en fanfare” în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor la fotbal, după ce a surclasat-o cu scorul de 6-1 pe Al Jazira, campioana ţării gazdă, Emiratele Arabe Unite, duminică, la Abu Dhabi, într-un meci din turul al doilea al competiţiei.

Gazdele au reuşit să deschidă scorul pe stadionul ”Mohammad Bin Zayed”, prin malianul Abdoulay Diaby (14), dar saudiţii au întors scorul până la pauză, prin golurile înscrise de nigerianul Odion Ighalo (37) şi de brazilianul Matheus Pereira (40).

Chelsea debutează miercuri la Campionatul Mondial al Cluburilor

Echipa antrenată de portughezul Leonardo Jardim a mai marcat patru ori după pauză, prin Mohamed Kanno (57), Salem Al Dawsari (78), Moussa Marega (88) şi Andre Carrillo (90+2).

În penultimul act, Al Hilal va întâlni campioana Europei, Chelsea, pe acelaşi stadion, în timp ce în cealaltă semifinală, marţi, se vor înfrunta Al Ahly (Egipt) şi Palmeiras Sao Paulo (Brazilia).